Veyron FFP czy SFP?
Wielu strzelców zadaje sobie pytanie czy wybrać celownik z siatką celowniczą w pierwszym, czy w drugim planie.
Spróbujemy przybliżyć to zagadnienie na przykładzie celowników Veyron 6-24x44 IR FFP i nowości Veyron'a 6-24x44 IR SFP.
Jedyne co odróżnia z zewnątrz nowego Veyron 6-24x44 IR SFP (Second Focal Plane – siatka w drugim planie) od swojego starszego brata Veyron'a 6-24x44 IR FFP (First Focal Plane – siatka w pierwszym planie) to oznaczenie na okularze SFP / FFP.
Według producenta wersja SFP jest jeszcze lżejsza o 5g od lunety FFP, ale jest to kwestia pomijalna.
Znaczna różnica kryje się natomiast wewnątrz tubusu.
Veyron 6-24x44 IR SFP posiada siatkę celowniczą umieszczoną za soczewką powiększającą, w związku z czym, siatka pozostaje tej samej wielkości niezależnie od wybranego powiększenia.
Linie siatki są też zawsze tej samej grubości, nie zmieniają się wraz ze zmianą powiększenia.
Veyron 6-24x44 IR FFP charakteryzuje się natomiast siatką celowniczą umieszczoną przed soczewką powiększającą, przez co siatka zmniejsza się lub zwiększa wraz ze zmianą powiększenia w lunecie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu poszczególne punkty referencyjne na siatce zawsze odpowiadają tym samym wartościom (MRAD lub MOA), niezależnie od wybranego powiększenia, ale za to, wraz ze zmianą powiększenia zmienia się też grubość linii siatki.
W efekcie przy powiększeniach do x 6 -7 siatka jest bardzo cienka, często praktycznie niefunkcjonalna, a po wybraniu dużego powiększenia, linie stają się natomiast znacząco grubsze.
Jednak największa zaleta siatki FFP, czyli niezmienność poprawek, niezależnie od wybranego powiększenia, jest niezaprzeczalna, szczególnie za strzelców, którzy muszą błyskawicznie zmieniać cele na różnych dystansach lub pole widzenia na przykład podczas zawodów.
Dzięki celownikom FFP procedura namierzania celu, ewentualnego pomiaru celu siatką, przyjęcia poprawek i w końcu oddania strzału, jest dużo szybsza.
Strzelec może wprowadzać wszystkie pomiary i poprawki operując tylko siatką celowniczą, przy dowolnym powiększeniu.
Czy zatem celowniki z siatką w drugim planie należy z góry wyeliminować z rozważań.
Absolutnie nie.
Wszystko zależy od potrzeb użytkownika i specyfiki danej konkurencji, do której luneta będzie wykorzystywana.
Dla przykładu do HFT, gdzie zabroniona jest zmiana ustawień celownika na torze, siatki w drugim planie sprawdzają się idealnie, tym bardziej, że z zasady wyskalowane są na powiększeniu x10, również najbardziej popularnym w HFT.
Grubość siatki w celownikach SFP jest też najczęściej optymalna dla naszych potrzeb, gdy tymczasem w lunetach FFP różnie z tym bywa, bo linie siatki na małych i średnich powiększeniach często są zbyt cienkie aby dobrze widzieć je w mocno zacienionych miejscach.
Lunety SFP sprawdzą się również doskonale w benchrest, gdzie siatka w lunetach FFP, po wyborze dużego powiększenia, często jest już za gruba dla strzelca w tak precyzyjnej konkurencji.
Akurat w przypadku Veyrona FFP grubość siatki jest wciąż komfortowa również na największym powiększeniu, ale jest to jeden z nielicznych wyjątków od reguły.
Ale co w takim razie z odkładaniem poprawek na dystans w celownikach z siatką w drugim planie?
Tu mamy dwa rozwiązania.
Pierwsze - oddawanie strzału na powiększeniu, na którym siatka jest wyskalowana- najczęściej x10 i drugie, polegające na ustawieniu właściwej korekty na bębnie regulacji pionowej.
To drugie rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że zawsze będziemy celować środkiem siatki.
Siatka SFP ma jeszcze jedną przydatną cechę, a wynikającą z jej "wady", czyli zmiany parametrów wraz ze zmianą powiększenia.
Mianowicie regulując powiększeniem można łatwo wpisać w nią swoją trajektorię.
Czasem korekta powiększenia z "x10" na minimalnie inną wartość spowoduje, że w ważnych miejscach (np. w HFT na 40 metrze) punkt trafienia pokryje nam się idealnie z punktem celowania oznaczonym jako 1MIL na siatce, chociaż w rzeczywistoiści będzie to powiększenie x9,7.
W celowniku FFP , aby wpisać siatkę w trajektorię musielibyśmy zmieniać wysokość montażu, albo prędkość wylotową, a to już znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne działania.
Co tak naprawdę oznacza, że siatka w lunetach FFP zmniejsza się lub zwiększa wraz ze zmianą powiększenia, a w lunetach SFP jest zawsze stała.
Poniżej przedstawiam zdjęcie obrazu celu i siatki w Veyron 6-24x44 IR FFP na powiększeniu pośrednim x12 i na powiększeniu x24.
Kolejne porównanie to zdjęcie obrazu celu i siatki w Veyron 6-24x44 IR SFP na powiększeniu pośrednim x12 i na powiększeniu x24.
Mam nadzieję, że powyższe przykłady jasno obrazują różnice pomiędzy FFP, a SFP.
W takim wypadku który celownik ja bym wybrał?
Ten trzeci :-) ... to jest Veyron 3-12x44 IR SFP.
Ma świetną siatkę celowniczą MPR-V10, a jest jeszcze mniejszy i lżejszy, po prostu super kompaktowy.
Z każdym celownikiem Veyron otrzymujemy montaż 30mm na szynę weaver, osłony na okular i obiektyw flip-open, sunshader w formie plastra miodu i ściereczkę do czyszczenia optyki.
Wszystkie Veyrony objęte są 5 letnią gwarancją producenta.
YouTube Video
-
Najnowsze artykuły
-
Popularne artykuły
Joomla gallery by joomlashine.com
Who's Online
Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.
Partnerzy