• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski PFTA 2014 - Białobrzegi

mmp2014logo

W dniach 20 – 23 czerwca 2014 odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski PFTA. Podczas trzech dni zmagań o tytuł Mistrza Polski rywalizowano we wszystkich konkurencjach strzelectwa terenowego tj: Sylwetki pistolet, sylwetki karabin, nocne HFT, HFT 1, HFT2, FT, dodatkowo o swoje tytuły walczyli juniorzy młodsi i juniorzy starsi.

Organizator, czyli Warszawski Klub Field Target (WKFT) postanowił ugościć strzelców w nowym miejscu organizacji zawodów w miejscowości Białobrzegi nad samym zalewem Zegrzyńskim.

Infrastruktura obiektu dobra do zorganizowania tak dużej imprezy, spora ilość miejsc noclegowych w różnych przedziałach cenowych, o różnym standardzie, duża ilość miejsca na zero range i na tory sylwetkowe i co najważniejsze miejsce na rozłożenie dwóch oddzielnych torów z pięćdziesięcioma figurkami.
IMG 0728 rs

IMGP3543 rs

Nieoficjalne rozpoczęcie MMP 2014 miało miejsce już w piątek w godzinach popołudniowych, kiedy rozpoczęły się pierwsze serie sylwetek. Pierwszego dnia zmagań na torach sylwetkowych w konkurencji karabin najlepszy okazał się Krzysztof Wietrzykowski zrzucając z belki w dwóch seriach 35 figurek, w konkurencji pistolet Michał Gierszewski i Jacek Jakimowicz trafiając 32 razy.

IMG 0729 rs

Około godziny 23:00 rozpoczęły się zmagania nocnego HFT, które odbywały się na torze żółtym usytuowanym niedaleko biura zawodów z dostawionymi figurkami i oznaczonymi na kolor biały. Najlepszymi nocnymi strzelcami pierwszej nocy okazali się Tomasz Cielepak i Zeszłoroczny Mistrz Polski Błażej Gąsior zdobywając komplet 40 punktów.

Oficjalne otwarcie Międzynarodowych Mistrzostw Polski PFTA 2014 miało miejsce w sobotę przed głównymi konkurencjami czyli HFT i FT. Aby zdobyć tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski trzeba było uzyskać najwyższy wynik z dwóch dni. Każdy dzień osobno był zaliczany do rywalizacji w Pucharze PFTA. Pierwsze zawody Pucharu PFTA 2014 miały miejsce w Krakowie, drugie były to zawody sobotnie w Kolibkach, trzecie były niedzielne w Kolibkach, czwarte to właśnie sobotnie zawody podczas MMP i piąte również podczas MMP ale w niedzielę. Jest to na tyle istotne, że dopiero od następnych zawodów będą wykreślane najsłabsze wyniki zawodników z Klasyfikacji generalnej Pucharu PFTA, którzy zaliczyli więcej niż 5 wymaganych startów w całym Pucharze PFTA 2014.

Zawodnicy zostali podzieleni na dwie grupy i sobotę na torze żółtym rywalizowała najliczniejsza klasa czyli zawodnicy HFT 1, a na torze czerwonym zawodnicy FT i HFT2. Oba tory znajdowały się w lesie gdzie figurki rozstawione zostały po dwie na stanowisko, pomimo wyraźnego oznaczenia łatwo można było pomylić kolejność celi ponieważ w niektórych miejscach figurki znajdowały się bardzo blisko siebie.

IMGP3488 rs

Pierwszego dnia pogoda była bardzo zmienna, naprzemiennie padał deszcz (momentami dość obficie) a za chwile słońce potrafiło przebić się przez chmury. Podmuchy wiatru w tak gęstym lesie nie stanowiły większego problemu do około godziny 14 kiedy niektórzy szczęśliwcy właśnie kończyli rywalizację a pozostali musieli się zmierzyć z porywistymi podmuchami wiatru znacząca wpływającymi na tor lotu pocisku.

IMGP3505 rs

Największym zaskoczeniem dnia pierwszego było zwycięstwo z kompletem punktów w kategorii FT zawodnika z Litwy Sergejus Titarenko. W kategorii HFT 2 z dość sporą przewagą 4 punktów wygrał Tomasz Górecki przed Łukaszem Millerem który zdobył 84 punkty.

W kategorii HFT 1 trzech zawodników uzyskało taki sam wynik 98 punktów i dogrywali się o pierwsze miejsce. Dogrywkę wygrał Witold Bojanowski, drugie miejsce po dogrywce zdobył Tomasz Kocemba wygrywając z klubowym kolegą Pawłem Minorowiczem.
P1060024 rs

Zaskoczył słaby wynik broniącego tytułu Mistrza Polski z 2013 roku Błażeja Gąsiora który zdobył 93 punkty zajmując 15 miejsce po pierwszym dniu.

W sobotę po rywalizacji na torach FT i HFT po obiedzie rozpoczął się drugi dzień zmagań zawodników strzelających sylwetki pistolet i karabin. Najlepszym w kategorii karabin okazał się Dariusz Drewing wyprzedzając o jeden punkt zwycięzcę z piątku Krzysztofa Wietrzykowskiego. W kategorii pistolet najlepszy znowu był Jacek Jakimowicz ale tym razem wynik dzielił z Emilem Wójcikiem.
IMG 0735 rs

Wieczorem w sobotę zawodnicy przygotowywali się do drugiej nocy rywalizacji w konkurencji nHFT. Na odprawie zjawiło się już mniej zawodników (21 osób), głownie Ci którzy mieli dobry wynik z poprzedniej nocy i rasowi zapaleńcy tej konkurencji ponieważ pogoda postanowiła pokazać zawodnikom ile muszą mieć wytrwałości zanim zdobędą tytuł Mistrza Polski nHFT. Już na samym początku deszcz zaczął padać i do samego końca czyli gdzieś do godziny 2 w nocy towarzyszył zawodnikom nasilając się czasem do prawdziwej ulewy. Kilku zawodników opuściło tor przed zakończeniem rywalizacji. Najwytrwalsi strzelali w strugach deszczu i błocie o dziwo czerpiąc z tego satysfakcję. Jedynie sędziowie odziani w 200 litrowe worki na śmieci pilnowali aby bezpiecznie, sprawnie i szybko zakończyć rywalizację. Na nieszczęście dla sędziów, aż 6 zawodników zakończyło drugą noc nHFT z takim samym wynikiem i musiała odbyć się dogrywka.

Dogrywkę wygrał Witold Bojanowski walcząc z Jackiem Jakimowiczem, Tomaszem Kuleszą, Tomaszem Cielepakiem, Pawłem Minorowiczem i Romanem Harasimem. Po zakończeniu dogrywki o drugą noc okazało się, Paweł Minorowicz, Jacek Jakimowicz i Witold Bojanowski uzyskali łączny wynik po dwóch nocach 77 punktów i dogrywają się o drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji nHFT Mistrzostw Polski. W tej dogrywce najlepszy okazał się Jacek Jakimowicz przed Pawłem Minorowiczem i Witoldem Bojanowskim.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich ładniejszą, słoneczną pogodą i większym napięciem pośród zawodników. Rywalizację na torze czerwonym wstrzymywało stanowisko, na którym jeden cel strzelany był z postawy dowolnej bardzo niewygodnej a drugi ze stojącej. To tam potrafiło zebrać się nawet 5 grup oczekujących na swoją kolejkę. Poza tym stanowiskiem zawody przebiegały dość sprawnie. Figurki ustawione w lesie czasami przysłonięte naturalnymi przeszkodami. Ze statystyk wynika że tor czerwony był trudniejszy, to na nim znajdowała się figurka z najmniejszym procentem trafień za 2 punkty jedynie 16 %, była to figurka strzelana z postawy stojącej podpartej na 32 metrze czyli maksymalnym dystansie dla postawy wymuszonej.

IMGP3539 rs

Najlepszym zawodnikiem drugiego dnia w kategorii FT okazał się Dariusz Drewing z wynikiem 47 punktów, a lider po pierwszym dniu Sergejus Titarenko zdobył 45 punktów. W kategorii HFT 2 zwyciężył Łukasz Ceregrzyn zdobywając 89 punktów przed Sławomirem Kuzielem 82 punkty. W kategorii HFT 1 znowu trzech zawodników zdobyło taki sam maksymalny wynik 98 punktów. Tym razem do dogrywki z Witoldem Bojanowskim stanęli Tomasz Klimunt i Tomasz Wróbel. Tym razem Witek musiał uznać wyższość Tomasza Klimunta który pokonał go w dogrywce o pierwsze miejsce drugiego dnia. Trzecie miejsce tego dnia zdobył Tomasz Wróbel.

Po dogrywkach o drugi dzień, zostały rozegrane dogrywki o miejsca w klasyfikacji generalnej Międzynarodowych Mistrzostwach Polski PFTA 2014 czyli łącznej ilości punktów z dwóch dni rywalizacji.

W kategorii FT o tytuł Mistrza Polski z wynikiem 95 punktów dogrywał się Dariusz Drewing z Sergejus Titarenkoz, który zwyciężył. Trzecie miejsce zdobył Krzysztof Kolasiński 92 punkty. W kategorii HFT 2 obeszło się bez dogrywek. Po dwóch dniach rywalizacji najlepszym okazał się Łukasz Ceregrzyn 168 punktów, przed Tomaszem Góreckim 166 punktów i Sławomirem Kuzielem 164 punkty.

W kategorii HFT 1 z wynikiem 196 punktów zwyciężył Witold Bojanowski a drugie miejsce z wynikiem 195 punktów po dogrywce wywalczył Paweł Minorowicz pokonując Tomasza Wróbla.

W klasyfikacji drużynowej pierwszego dnia ze sporą przewagą zwyciężyła drużyna KKST (Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego LOK) drugiego dnia najlepsza okazała się drużyna ŁGS „Orzeł” LOK. Łacznie po dwóch dniach najlepszą drużyną Międzynarodowych Mistrzostw Polski PFTA została drużyna KKST w składzie: Paweł Minorowicz, Tomasz Kocemba, Dariusz Szybist, Bartosz Łuczak.

Podsumowując trzy dni strzelania, od rana do późnej nocy, Ci którzy strzelali wszystkie konkurencje, musieli oddać aż 220 strzałów tylko w konkurencjach. Ogromna praca organizatorów, dwa tory po 50 figurek, plus dodatkowe dla FT i do nocnego HFT, spora ilość torów do sylwetek i bardzo szerokie zero range otwarte przez cały czas, to niewątpliwie zalety tej imprezy.

Niestety organizatorzy nie uniknęli kilku potknięć, co przy takiej wielkiej imprezie było nieuniknione. Największym potknięciem było kilka stanowisk na torze czerwonym, na którym można było strzelać z dwóch różnych punktów podparcia. Regulamin mówi o jednym punkcie podparcia na stanowisku, czyli jeden palik lub jeden wyraźnie oznaczony punkt podparcia. Jeżeli teren uniemożliwiał z palika strzelenie do drugiego celu wystarczyło na drugim punkcie oznaczyć wyraźnie który punkt podparcia jest do którego celu. Tego niestety zabrakło i niektórzy zawodnicy strzelali z jednego palika oba cele (z czego drugi z postawy klęczącej) a niektórzy podpierali się o drugi punkt podparcia strzelając jak im wygodniej obojętnie z którego punktu podparcia było lepiej.

P1060050 rs

Kolejnym potknięciem była interpretacja regulaminu wynikająca z nietypowego toru z 50 celami. W Polskim regulaminie nic nie ma o proporcjach na innych torach niż z 40 celami. Jednak regulamin WHFTA wyraźnie określa, że na torze z:
30 figurkami ma się znaleźć 6 wymuszeń ( 2 stojące podparte + 1 niepodparta i 2 klęczące podparte + 1 niepodparta)
40 figurkami ma się znaleźć 8 wymuszeń ( 2 stojące podparte + 2 niepodparte i 2 klęczące podparte + 2 niepodparte).
Analogicznie z 50 figurkami ma się znaleźć 10 wymuszeń ( 3 stojące podparte + 2 niepodparte i 3 klęczące podparte + 2 niepodparte).

Organizatorzy postanowili dostawić po jednej figurce w postawie wymuszonej, lecz powinni dostawić jedną klęczącą i jedną stojącą obojętnie czy podpartą czy niepodpartą, ale postanowili dodać po jednej podpartej i niepodpartej klęczącej i tak samo stojącej co spowodowało, że na torze 50 figurkowym zamiast 10 wymuszonych było 12.

Na szczęście nie miało to wpływu na same wyniki ponieważ wszyscy zawodnicy mieli takie same warunki. To samo dotyczy ustawienia stanowisk z postawami wymuszonymi od razu po sobie, było to bardziej irytujące ponieważ na poprzednich zawodach organizowanych przez WKFT było to dość głośno komentowane.

Ostatnie potknięcie to samo ogłoszenie wyników gdzie wkradło się kilka chochlików, ale trzeba przyznać, że na tak ogromną ilość nagrodzonych zawodników – trzy osobne dekoracje, za każdy dzień osobno i łącznie w klasyfikacji Mistrzostw Polski można wybaczyć pomyłkę szczególnie, że ogłoszenie wyników nastąpiło bardzo szybko po zakończeniu dogrywek.

Szkoda, że na 100 figurek nie znalazła się ani jedna figurka ze strefą trafienia 25 mm powyżej 32 metra, która bez wątpienia na takiej imprezie jak Mistrzostwa Polski powinna być wykorzystana w maksymalnej ilości. Za to trafiło się kilka figurek z HZ 40 mm na odległości poniżej 32 metra. Aż 4 figurki miały 100% trafień za 2 punkty przez zawodników HFT 1. W opinii zawodników często słyszało się że lepiej było ustawić 30 przemyślanych celi niż 50 porozrzucanych po lesie.

Myślę że pomimo tych kilku potknięć imprezę można zaliczyć do udanych, szkoda jedynie, że frekwencja nie dopisała jak na MMP i zabrakło wielu zawodników z południa Polski, którzy postanowili uczestniczyć w zawodach u naszych południowych sąsiadów w Czechach.

Najlepsi zawodnicy pierwszego dnia MMP 2014:

Kategoria HFT1
P1060075 rs
1 miejsce Witold Bojanowski, 2 miejsce Tomasz Kocemba, 3 miejsce Paweł Minorowicz

 

 Kategoria FT
P1060076 rs
1 miejsce Sergejus Titarenko, 2 miejsce Dariusz Drewing, 3 miejsce Krzysztof Kolasiński

 

Kategoria HFT2
P1060068 rs
1 miejsce Tomasz Górecki, 2 miejsce Łukasz Miller, 3 miejsce Marek Kowalik

 

Kategoria Silhouette karabin
P1060063 rs
1 miejsce Krzysztof Wietrzykowski, 2 miejsce Jacek Jakimowicz, 3 miejsce Dariusz Drewing

 

Kategoria Silhouette pistolet
IMGP3645 rs
1 miejsce Michał Gierszewski, 2 miejsce Jacek Jakimowicz, 3 miejsce Emil Wójcik

 

Kategoria nocne HFT
P1060065 rs
1 miejsce Tomasz Cielepak, 2 miejsce Błażej Gąsior, 3 miejsce Albert Pelucha

 

Kategoria Junior Starszy HFT
P1060066 rs
1 miejsce Szymon Bojanowski, 2 miejsce Weronika Klimunt, 3 miejsce Paweł Bucki

 

Kategoria Junior Starszy FT
P1060067 rs
1 miejsce Michał Bogoń, 2 miejsce Hubert Marchelak

 

Najlepsi zawodnicy drugiego dnia MMP 2014:

Kategoria HFT1
P1060088 rs
1 miejsce Tomasz Klimunt, 2 miejsce Witold Bojanowski, 3 miejsce Tomasz Wróblewski

 

Kategoria FT
P1060089 rs
1 miejsce Dariusz Drewing, 2 miejsce Bartosz Łuczak, 3 miejsce Jarosław Majda

 

Kategoria HFT2
P1060086 rs
1 miejsce Łukasz Ceregrzyn, 2 miejsce Sławomir Kuziel, 3 miejsce Jarosław Młynarczyk

 

Kategoria Silhouette karabin
P1060077 rs
1 miejsce Dariusz Drewing, 2 miejsce Krzysztof Wietrzykowski, 3 miejsce Mirosław Maciejewicz

 

Kategoria Silhouette pistolet
P1060078 rs
1 miejsce Jacek Jakimowicz, 2 miejsce Emil Wójcik, 3 miejsce Błażej Łukjanowicz

 

Kategoria nocne HFT
P1060081 rs
1 miejsce Witold Bojanowski, 2 miejsce Jacek Jakimowicz, 3 miejsce Tomasz Kulesza

 

Kategoria Junior Starszy HFT
P1060082 rs
1 miejsce Weronika Klimunt, 2 miejsce Alicja Zając, 3 miejsce Szymon Bojanowski

 

Kategoria Junior Starszy FT
P1060085 rs
1 miejsce Michał Bogoń, 2 miejsce Hubert Marchelak

 

Najlepsi zawodnicy MMP 2014:

Kategoria HFT1
P1060103 rs
1 miejsce Witold Bojanowski, 2 miejsce Paweł Minorowicz, 3 miejsce Tomasz Wróblewski

 

Kategoria FT
P1060106 rs
1 miejsce Sergejus Titarenko, 2 miejsce Dariusz Drewing, 3 miejsce Krzysztof Kolasiński

 

Kategoria HFT2
P1060099 rs
1 miejsce Łukasz Ceregrzyn, 2 miejsce Tomasz Górecki, 3 miejsce Sławomir Kuziel

 

Kategoria Silhouette karabin
P1060097 rs
1 miejsce Krzysztof Wietrzykowski, 2 miejsce Jacek Jakimowicz, 3 miejsce Dariusz Drewing

 

Kategoria Silhouette pistolet
IMGP3666 rs
1 miejsce Jacek Jakimowicz, 2 miejsce Michał Gierszewski, 3 miejsce Emil Wójcik

 

Kategoria nocne HFT
P1060096 rs
1 miejsce Tomasz Cielepak, 2 miejsce Jacek Jakimowicz, 3 miejsce Paweł Minorowicz

 

Kategoria Junior Starszy HFT
P1060098 rs
1 miejsce Weronika Klimunt, 2 miejsce Szymon Bojanowski, 3 miejsce Alicja Zając

 

Kategoria Junior Starszy FT
P1060085 rs
1 miejsce Michał Bogoń, 2 miejsce Hubert Marchelak

 

Najlepszą drużyną została KKST LOK, najlepszą kobietą została Weronika Klimunt a najlepszym seniorem starszym Janusz Chojnicki.

Podziękowania dla wszystkich sponsorów MMP 2014

Autorzy zdjęć:
Łukasz Ceregrzyn
Paweł Minorowicz

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski PFTA

Szczegółowe wyniki wszystkich dni 

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %