• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Podsumowanie Pucharu Zimowego 2013

logo podsumowanie

Pierwszy kwartał 2013 roku stał pod znakiem ogólnopolskiego Pucharu Zimowego w pneumatycznym strzelectwie terenowym FT i HFT, który został zorganizowany pod patronatem Prezesa Śląskiej Wojewódzkiej Organizacji Ligi Obrony Kraju, Pana Wojciecha Borońskiego.

 

Puchar Zimowy złożył się na pięć eliminacji (Kraków, Opole, Zabrze, Łazy, Międzyrzecze Górne), z czego cztery z nich zostały zorganizowane przez kluby zrzeszone w Lidze Obrony Kraju. Mowa tutaj o Krakowskim Klubie Strzelectwa Pneumatycznego, Klubie Strzelectwa Pneumatycznego JURA, Hunter Team oraz BeskidTeam. Piąta eliminacja została zorganizowana przez zaprzyjaźnione stowarzyszenie, a mianowicie Opolską Grupę Strzelectwa Terenowego Opole Team.

Zima to wymagający rywal nie tylko dla organizmu, ale także dla sprzętu, który w ujemnych temperaturach, a także podczas częstych ich zmian, do jakich dochodzi w trakcie tego typu zawodów, potrafi odmówić posłuszeństwa w rękach nawet najlepszych zawodników. W tym roku aura nie rozpieszczała nikogo. Paradoksalnie najlepsza pogoda przywitała zawodników na zawodach otwierających rozgrywki pucharowe w Krakowie, które odbyły się 13 stycznia w kompleksie strzelnic na Pasterniku. Piękne słońce i niska temperatura oczekiwała na strzelców dwa tygodnie później w Opolu, a kolejne trzy imprezy, choć w kwestii aury zupełnie odmienne, wyróżniały się wiejącym wiatrem i silnymi, często nieobliczalnymi jego podmuchami, co w znacznej mierze decydowało o zajmowanych przez zawodników miejscach.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to już druga edycja Pucharu Zimowego, która początkowo miała za zadanie jedynie pobudzić do życia pneumatycznych strzelców terenowych także w trakcie zimy. Niespodziewanie okazała się wielkim organizacyjnym sukcesem i dzięki swojej niesłabnącej popularności na stałe wpisała się do strzeleckiego kalendarza, jako największy ogólnopolski puchar w strzelectwie terenowym w naszym kraju.

Puchar Zimowy był także bardzo ważnym etapem przygotowań reprezentacji kraju HFT przed Mistrzostwami Świata w Anglii. Aż pięciu z sześciu kadrowiczów brało czynny udział w pucharowych zmaganiach. W efekcie w pierwszej szóstce najlepszych znalazło się miejsce dla całej piątki! W poszczególnych eliminacjach Pucharu Zimowego udział wzięli najlepsi europejscy strzelcy, jak chociażby pierwszy wicemistrz Europy HFT Open, Czech Martin Krupka, pierwszy wicemistrz Europy w klasie karabinków sprężynowych Dariusz Kida, drugi wicemistrz Europy HFT Open Paweł Minorowicz, czy Jolanta Wiśniewska, mistrzyni Europy w kategorii Kobiet oraz mistrzyni kontynentu w klasie Junior Open, Weronika Klimunt.

Do rywalizacji przystąpiła także cała czołówka Pucharu Polski, a mowa tutaj o tak uznanych w kraju zawodnikach, jak Witold Bojanowski, Tomasz Kocemba, Rafał Rozner, Błażej Gąsior czy Tomasz Klimunt. W pucharowych rozgrywkach z bezpośredniego południa Polski zabrakło praktycznie tylko dwóch czołowych zawodników - mistrza Europy HFT Open, Marka Wierzbinki i mistrza świata w klasie karabinków sprężynowych, Krzysztofa Siudy, który w swojej kategorii zwyciężył w poprzedniej edycji Pucharu Zimowego, gdy przygotowywał się do startu w MŚ, gdzie zdeklasował swoich rywali!

Udział w Pucharze Zimowym od pierwszej eliminacji tak doborowego towarzystwa zagwarantował zmagania na najwyższym możliwym poziomie, co znacząco podniosło poziom wszystkich strzelców biorących udział w pucharowych zmaganiach. Do rywalizacji we wszystkich eliminacjach Pucharu Zimowego przystąpiło łącznie 132 zawodników, a 75 zaliczyło minimum klasyfikacyjne (trzy starty z pięciu możliwych), czym poprawiony został doskonały wynik poprzedniej edycji. W sumie podczas wszystkich eliminacji Pucharu Zimowego strzelcy zaliczyli 393 osobostarty, co przy tak wymagających warunkach pogodowych, jakie spotkały w tym sezonie wszystkich zawodników w trakcie trwania całego Pucharu, oznacza średni udział w pojedynczych zawodach na poziomie 78-79 osób. Biorąc pod uwagę fatalną pogodę i bardzo niską temperaturę w czasie praktycznie każdego dnia zmagań jest to fantastyczny wynik!

Organizatorom Pucharu Zimowego udało się nie tylko rozszerzyć cały cykl o jeszcze jedną imprezę, ale znaczącą podnieść wartość nagród rozdanych podczas wszystkich eliminacji Pucharu. W tym roku do strzelców trafiły nagrody i upominki o wartości około 21 tysięcy złotych, co względem ubiegłego roku oznacza ponad dwukrotny wzrost przy zaledwie 25% zwiększeniu ilości eliminacji! Dzięki tak dużej hojności sponsorów tytularnych całego cyklu, a także poszczególnych zawodów, udało się pobić kolejny rekord - tym razem finansowy - w polskim strzelectwie terenowym, który notabene został ustanowiony w trakcie poprzedniej edycji Pucharu Zimowego!

W najliczniej i najmocniej obsadzonej kategorii HFT1 ostatecznie triumfował Tomasz Kocemba, zwycięzca dwóch pierwszych eliminacji Pucharu Zimowego 2013. W trakcie ostatnich zawodów presji nie wytrzymali jego trzej najpoważniejsi przeciwnicy, mający jeszcze szansę na ostateczne zwycięstwo, w tym Gerard Cebula i Sławomir Czapla (jedyny zawodnik obok Tomasza Kocemby, który w tej edycji wygrał dwie z pięciu eliminacji w HFT1), którzy w efekcie strzelali „zaledwie" dobrze lub bardzo słabo. Drugie miejsce zajął Witold Bojanowski, trzeci zawodnik ubiegłorocznego cyklu oraz zdobywca Pucharu Polski 2012 i kapitan reprezentacji kraju na Mistrzostwa Świata HFT w Anglii. Trzecie miejsce zajął jeden z czołowych polskich zawodników, Błażej Gąsior, który przegrał walkę o drugie miejsce zaledwie o 0,01%, choć przed ostatnimi zawodami, jako jeden z nielicznych liczył się jeszcze w walce o końcowe zwycięstwo w całym cyklu! Ubiegłoroczny triumfator w tej kategorii, Paweł Minorowicz, zakończył zmagania pucharowe na 6. miejscu, a Wojciech Wróblewski, uważany przez wielu za najlepszego polskiego zawodnika w historii polskiego strzelectwa terenowego i jednocześnie trzeci zawodnik poprzedniej edycji Pucharu Zimowego nie zaliczył wystarczającej liczby startów w całym cyklu.

W kategorii karabinków sprężynowych triumfował Dariusz Sekuła, który rok temu od Pucharu Zimowego zaczynał praktycznie swoją przygodę ze strzelectwem (już wtedy zajął drugie miejsce w „generalce"!), a obecnie ma już ugruntowaną pozycję wśród polskich „sprężynowców". Dzięki doskonałemu wynikowi w ostatnich zawodach wyprzedził Stefana Szczepańczyka, który właściwie od pierwszych zawodów zajmował pozycję lidera i do samego końca to on był wskazywany, jako potencjalny zwycięzca. Trzecie miejsce zajął Dariusz Kida, wicemistrz Europy w tej kategorii, który dzięki zwycięstwu w ostatnich zawodach obronił się przed atakiem Mirosława Siuty. Największym rozczarowaniem był słaby występ Jacka Łabęckiego, jednego z głównym faworytów do zwycięstwa w całym Pucharze, który zanotował co prawda jedną „setkę", ale ostatecznie zmagania zakończył na piątym miejscu. W Pucharze Zimowym 2013 nie wystartował mistrz świata w tej kategorii i jej ubiegłoroczny triumfator, Krzysztof Siuda.

W klasie FT zabrakło ubiegłorocznego zwycięzcy, Wiesława Szczepańczyka. Pod nieobecność „Wiecha" Puchar powędrował do Rafała Roznera, który triumfował w pierwszych trzech eliminacjach zapewniając sobie tym samym bezapelacyjne zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Mariusz Żydziak, który jako jedyny rywalizował na równi ze zwycięzcą obecnej edycji. Doskonały wynik podczas ostatniej eliminacji wystrzelił Wojciech Charzewski, co pozwoliło wskoczyć mu na trzecie miejsce. Minimum klasyfikacyjnego nie zaliczył w tym roku Dariusz Rup, drugi zawodnik poprzedniej edycji.

W tym roku na południu Polski podzieliła się klasa Juniorów, która do niedawna była rozgrywana tylko w swojej najmłodszej kategorii. Część zawodników osiągnęła już odpowiedni wiek i rozpoczęła rywalizację w klasie juniorów starszych. W tej właśnie klasie zwyciężył Paweł Bucki, który czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium! Drugie miejsce zajęła Weronika Pala, debiutantka, której udało się zanotować dwie „setki", co doskonale wróży na przyszłość. Trzecie miejsce zajął najbardziej utytułowany z tej trójki, Szymon Bojanowski. W klasie Juniorów młodszych bezkonkurencyjna okazała się mistrzyni Europy Junior Open, Weronika Klimunt, który zdystansowała swoich rywali. Drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka Karina Łyszczek, a na trzecim miejscu stanął Bartłomiej Zborek - jedyny strzelający w tym gronie ze „sprężyny". Najlepszą kobietą całego cyklu została Maja Łysiak, a najlepszym seniorem Mieczysław Cupiał.

Do ostatnich zawodów trwała walka wśród drużyn. Pierwszą lokatę już wcześniej zapewniła sobie ekipa BeskidTeam A, w składzie Rafał Rozner, Tomasz Klimunt, Błażej Gąsior, Roman Grzyb i Stefan Dygdałowicz, ale walka o pozostałe miejsca na podium trwała do samego końca. W efekcie drugą pozycję obroniła KSP Jura A, w składzie Jacek Łabęcki, Paweł Grabowski, Grzegorz Grabowski, Sławomir Czapla i Damian Straszak, która powtórzyła tym samym wynik z ubiegłego roku - wówczas było to duże zaskoczenie, ale dzisiaj zawodnicy z JURY mają już wyrobioną markę, jako drużyna. Na trzecie miejsce dzięki zwycięstwu podczas ostatniej eliminacji wskoczyła E-Tawerna Podkarpacka, w składzie Dariusz Kida, Daniel Kozioł, Wacław Stamirski, Andrzej Kania i Paweł Pikor. Warto odnotować, że w czterech z pięciu eliminacji tylko pierwsi trzej zawodnicy brali udział w poszczególnych zawodach (jako jedyni oprócz BeskidTeam A wygrali drużynowo aż dwie eliminacje!).

Druga edycja Pucharu Zimowego już za nami. Wyraźnie widać, że po raz kolejny wyznacza ona standardy w organizacji zawodów i bije kolejne rekordy w polskim strzelectwie terenowym.

Puchar Zimowy w liczbach:
I eliminacja (Kraków) - 64 zawodników i 11 drużyn
II eliminacja (Opole) - 80 zawodników i 11 drużyn
III eliminacja (Zabrze) - 97 zawodników i 11 drużyn
IV eliminacja (Łazy) - 81 zawodników i 11 drużyn
V eliminacja (Międzyrzecze Górne) - 71 zawodników i 9 drużyn
132 - tylu zawodników zaliczyło łącznie 393 osobostarty
75 - tylu zawodników zaliczyło minimum klasyfikacyjne (co najmniej trzy starty)
13 - tyle drużyn zostało zgłoszonych do Pucharu Zimowego
21 - tyle tysięcy złotych wróciło do zawodników w formie nagród i upominków
7 - tyle tysięcy złotych były warte nagrody dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej

Czołówka Pucharu Zimowego 2013:

HFT1
1. Tomasz Kocemba (294.81%)
2. Witold Bojanowski (293.05%)
3. Błażej Gąsior (293.04%)
4. Tomasz Klimunt (291.75%)
5. Paweł Grabowski (290.38%)
6. Paweł Minorowicz (289.99%)
7. Michał Halupczok (289.22%)
8. Sławomir Czapla (288.14%)
9. Gerard Cebula (287.68%)
10. Rafał Kłapkowski (286.81%)DSC 2032 mini


HFT2
1. Dariusz Sekuła (297.96%)
2. Stefan Szczepańczyk (297.26%)
3. Dariusz Kida (288.86%)
4. Mirosław Siuta (287.12%)
5. Jacek Łabęcki (284.53%)DSC 2029 mini


FT
1. Rafał Rozner (300%)
2. Mariusz Żydziak (290.91%)
3. Wojciech Charzewski (269.06%)DSC 2023 mini


Junior starszy
1. Paweł Bucki (300%)
2. Weronika Pala (298.57%)
3. Szymon Bojanowski (271.65%)DSC 2019 mini


Junior młodszy
1. Weronika Klimunt (300%)
2. Karina Łyszczek (287.72%)
3. Bartłomiej Zborek (234.01%)DSC 2015 mini

Najlepszy senior
Mieczysław Cupiał (256.66%)

P1030092 mini

Najlepsza kobieta
Maja Łysiak (268.32%)


Drużyny
1. BeskidTeam A (299.54%)
2. KSP Jura A (295.12%)
3. E-Tawerna Podkarpacka (291.5%)
4. ŁGS ORZEŁ LOK (289.86%)
5. KKST (289.19%)DSC 2042 mini

Autor: Paweł Grabowski
Zdjęcia: Agnieszka Kida

 

 

Patronat Honorowy Pucharu Zimowego 2013:

Sponsorzy Pucharu Zimowego 2013:

http://www.bazadziecka.pl/media/upload/gallery/3/57504/min_park_wodny_jura.PNG

Patronat medialny Pucharu Zimowego 2013:

 


YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Falcon T50i 5-50X60i SFP ED

Falcon T50i 5-50X60i SFP ED

2024-05-06 19:28:49

Zakończenie Zimowej ligi PRS

Zakończenie Zimowej ligi PRS

2024-03-26 07:21:11

Delta Stryker HD 1-10x28 SDOG-1

Delta Stryker HD 1-10x28 SDOG-1

2024-03-23 15:32:49

Kalendarz Strzelecki 2024

Kalendarz Strzelecki 2024

2024-03-23 13:03:43

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %