• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Puchar Zimowy 2013 Kraków - relacja

W dniu 13 stycznia w Krakowie odbyły się zawody w konkurencjach FT i HFT otwierające nowy sezon strzelecki i będące jednocześnie pierwszą eliminacją Pucharu Zimowego 2013.

Na zaproszenie Krakowskiego Klubu Strzelectwa Terenowego licznie odpowiedzieli strzelcy z całego południa Polski od Sanoka po Bielsko, ale także ze Śląska i Łodzi, a nawet mocna grupa zagranicznych gości z Czech. Zjawiła się również cała czołówka Pucharu PFTA oraz prawie kompletna Reprezentacja Polski przygotowująca się do Mistrzostw Świata HFT rozgrywanych w Anglii, które odbędą się na przełomie marca i kwietnia.

Organizatorzy zaplanowani 30 stanowiskowy tor zaczynający się pięcioma stanowiskami nad jeziorkiem zlokalizowanym po wschodniej stronie bazy zawodów. W tej sekcji znalazł się „najtrudniejszy” cel pierwszej eliminacji Pucharu Zimowego 2013 posiadający strefę trafienia o średnicy 25mm i ustawiony na dystansie 36m. Średnia skuteczność strzelców na tym stanowisku wyniosła zaledwie 52%.


Następnie zawodnicy przechodzili na otwarte pole rzutkowe gdzie znajdowały się kolejne stanowiska a wśród nich cel nr 8 (HZ 25 odległość 34m) ustawiony dla porównania dokładnie w taki sam sposób jak na niedawno rozgrywanych Mistrzostwach Małopolski 2012. Na Mistrzostwach Małopolski skuteczność strzelców na tym stanowisku wyniosła prawie 70% tym razem na zawodach Pucharu Zimowego już tylko 59%.Kolejne stanowiska aż do numeru 21 to dobrze znana wszystkim zawodnikom łąka z celami zlokalizowanymi przeważanie na dalekich dystansach na skraju lasu lub ukrytymi w jego głębi w zacienionych miejscach utrudniających ocenę odległości. W tym miejscu Organizatorzy przygotowali dla swoich gości niespodziankę i zakończyli tą cześć toru celami zamontowanymi na wieży na wysokości około 10m i na dystansie 36m. Na tych stanowiskach aby osiągnąć sukces niezbędne już było zastosowanie właściwej poprawki na kąt strzału oraz uwzględnienie podmuchów wiatru wiejącego w koronach drzew.Ostatnia część toru przebiegała w okolicach amfiteatru gdzie zawodnicy musieli zmierzyć się miedzy innymi z dwoma bardzo trudnymi celami na dystansie ponad 30m i strzelanymi z postawy wymuszonej klęczącej.

Przez cały dzień zawodnikom towarzyszyła piękna zimowa aura z lekkim mrozem na poziomie -5 °C i przelotnymi opadami śniegu. Koło południa zaczęły pojawiać się mocniejsze podmuchy wiatru ale podnosiły one jedynie poziom rywalizacji.

Zawody przebiegały sprawnie i koło godziny 13.00 większość strzelców opuszczała tor kierując się do biura i bazy zawodów gdzie czekał już na nich ciepły posiłek.

Po podsumowaniu wyników okazało się, że pierwsza eliminacja Pucharu Zimowego 2013 stała na bardzo wysokim, równym poziomie. Aż czterech strzelców z wynikiem 58pkt. dogrywało się o drugie miejsce w HFT 1, a trzech zawodników stanęło do dogrywki o najwyższy stopień podium w HFT2.


Witold Bojanowski - ŁGS LOK (dogrywka o 2 miejsce HFT 1)


Paweł Minorowicz - KKST LOK(dogrywka o 2 miejsce HFT 1)


Michał Halupczok Opole Team (dogrywka o 2 miejsce HFT 1)


Tomasz Klimunt - Beskid Team (dogrywka o 2 miejsce HFT 1)

Ostatecznie po przeprowadzeniu dogrywek podium w HFT1 podzieli pomiędzy siebie członkowie aktualnej Reprezentacji Polski. Zwyciężył Tomasz Kocemba, tuż za nim uplasowali się zwycięzca zeszłorocznego Pucharu PFTA i Mistrz Polski w Silhouette Witold Bojanowski oraz aktualny II Vice Mistrz Europy i drugi zawodnik rankingu Pucharu PFTA 2012 Paweł Minorowicz (zwycięzca zeszłorocznego Pucharu Zimowego).

W HFT2 po zaciętej walce w dogrywce zwyciężył Mirosław Siuta przed Stefanem Szczepańczykiem i Jackiem Łabęckim. Dwaj ostatni wymienieni zawodnicy w ubiegłym roku regularnie zajmowali czołowe miejsca w rozgrywkach Pucharu Zimowego i jak widać utrzymali strzelecką formę.

Zwycięzcą w kategorii FT został Rafał Rozner, najlepszym Juniorem Młodszym okazała się Weronika Klimunt a Juniorem Starszym Weronika Pala co szczególnie cieszy członków klubu KKST gdyż Weronika zaledwie kilka miesięcy temu zainteresowała się strzelectwem a już z sukcesami reprezentuje nasze barwy klubowe.

Kategoria FT - 1 miejsce Rafał Rozner (Beskid Team), 2 miejsce Artur Bocheński (Beskid Team)


Kategoria Junior młodszy - 1 Weronika Klimunt (Beskid Team), 2 miejsce Bartłomiej Zborek (DSSR)


Kategoria Junior starszy - 1 Weronika Pala (KKST LOK), 2 miejsce Paweł Bucki (ŁGS Orzeł LOK)

Najlepszą kobietą okazała się Maja Łysiak (ŁGS Orzeł LOK), a najlepszym seniorem Mieczysław Cupiał (Hunter Team)

Podczas Pucharu Zimowego prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa regionów. W Krakowie doszło do niecodziennej sytuacji kiedy to dwie pierwsze drużyny zdobyły dokładnie taki sam dorobek punktowy. Dwie kolejne również zgromadziły dokładnie tyle samo punktów. Przedstawiciele regionów organizujących Puchar Zimowy 2013 zadecydowali, że w takiej sytuacji należy brać pod uwagę wynik czwartego zawodnika zgłoszonego do danej drużyny i ostatecznie pierwsze miejsce przyznano drużynie ŁGS ORZEŁ LOK z Łodzi, drugie BeskidTeam A. Na najniższym stopniu podium uplasowała się KSP Jura A.

Do zobaczenia na kolejnej eliminacji Pucharu Zimowego.

Szczegółowe wyniki zawodów - .xls

 

Galeria zdjęć

 

 

Patronat Honorowy Pucharu Zimowego 2013:

Sponsorzy Pucharu Zimowego 2013:

Patronat medialny Pucharu Zimowego 2013:

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %