• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Puchar PFTA 2012 Łazy - relacja

W dniu 12 maja odbyła się w Łazach druga eliminacja Pucharu PFTA 2012 . Zawody pod patronatem Burmistrza Łaz organizował Klub Strzelectwa Pneumatycznego "JURA" LOK.

Miejscem zmagań był nieczynny kamieniołom w Niegowonicach charakteryzujący się doskonałymi walorami terenowymi z punktu widzenia organizacji zawodów pneumatycznego strzelectwa terenowego. Kanion pozwala ułożyć stanowiska strzeleckie oraz cele na terenie zadrzewionym lub odkrytym, płaskim a innym razem na stromych wysokich wapiennych zboczach , miejscach doskonale nasłonecznionych lub mocno zacienionych.

Jednym słowem daje możliwość wykorzystania wszelkiego rodzaju pułapek zarówno odległościowych jak i związanych z ostrzeliwaniem celów pod ostrymi kątami. Jedynym ograniczeniem jest fantazja Organizatorów oraz przyroda na każdym kroku utrudniająca zainstalowanie celów i bezpieczne zorganizowanie stanowisk strzeleckich w skalistym terenie.

Zawody organizowane przez klub KSP „Jura" były wyjątkowe pod jeszcze jednym względem. Organizatorzy przygotowali dwa tory strzeleckie oddzielne dla zawodników HFT i FT. Takie rozwiązanie pozwoliło ułożyć tor z wykorzystaniem wpisanych w konkurencje HFT utrudnień bez obawy , że tor strzelecki FT utraci swoje walory i zgodność z regulaminem. Dzięki przeplataniu się nawzajem stanowisk HFT i FT nie odczuwało się atmosfery podziału a integracji. Na taki wysiłek mogą sobie pozwolić jednak tylko doskonale zorganizowane , najsilniejsze grupy regionalne. Brawo KSP „Jura”!

Tor HFT składał się standardowo z 40 celów. Zaczynał się celem z „KZ 15” na 21m ostrzeliwanym ostro pod górę pod kątem około 20° będącym doskonałą wizytówką i zapowiedzią tego co czekało następnie zawodników na torze. Jak można było się spodziewać wiele kolejnych figurek było ustawionych na wysokich skalnych zboczach z kątem ostrzału dochodzącym do 25°. Przy takim kącie strzału tor lotu pocisku odbiega znacznie od standardowej paraboli lotu pocisku na terenie płaskim.

„Znacznie” oczywiście jest pojęciem względnym bo z reguły waha się w przedziale od 0,5 do 2,0 cm. Niemniej w pneumatycznym strzelectwie terenowym , gdzie punktowane strefy trafienia są naprawdę niewielkie kluczowe jest przyjęcie odpowiedniej poprawki niwelującej ten kąt.

Dodatkowo w górach występują złudzenia zaburzające ocenę odległości co skutkuje tym , że większość z nas ocenia cele jako znacznie dalsze niż są w rzeczywistości. Wszystkie te czynnik powodują , że w skrajnych przypadkach wystrzelony pocisk może nawet całkowicie minąć nieduży cel. Ale właśnie te wszystkie poszczególne elementy składające się na końcowy sukces strzelca czyli wpisanie 2 pkt. do karty startowej na danym stanowisku czynią pneumatyczne strzelectwo terenowe tak interesująca dyscypliną.

Zawody w Łazach były też pierwszymi w tym roku , gdzie Organizatorzy postanowili w pełni wykorzystać zapisy nowego regulaminu HFT dopuszczającego ustawienie celów z pomniejszonymi „KZ” na dużo dalszych odległościach niż było to dopuszczone w 2011r. W konsekwencji mieliśmy aż 4 cele z „KZ 25” ustawionych ponad 35m , które to cele były najtrudniejszymi na całym torze ze średnią trafień wśród uczestników nie przekraczającą 50% . Dość powiedzieć, że nawet wśród ścisłej czołówki nie znalazł się zawodnik , który wszystkie te cele trafił za 2 pkt. W połączeniu z ustawieniem figurek w trudnych pozycjach - stojących niepodpartych na dystansie ponad 30m tor czytany tylko na podstawie swoich „parametrów technicznych” był w ścisłej czołówce najtrudniejszych torów HFT Pucharu PFTA.

Ale w dniu 12 maja 2012r. w Łazach podczas rozgrywania niniejszych zawodów „parametry techniczne toru” przyćmiewał jeszcze jeden czynnik. Nieposkromiona, nieprzewidywalna aura.

W momencie poprzedzającym rozpoczęcie rywalizacji wiatr wiał z taką siłą , że zrywał i wywracał namioty przygotowane przez Organizatorów . Temperatura spadła poniżej 10°C a odczuwalna temperatura w momentach podmuchów wiatru jeszcze znacznie niżej. Wiele osób wahało się czy w ogóle wyjść na tor.

W takich warunkach rozpoczęto zawody a wiatr szalał jeszcze przez długi czas zanim sprowadził do kamieniołomu w Niegowonicach mocny deszcz. Wraz z deszczem wiatr nieco zelżał niemniej nieprzyjazne warunki atmosferyczne trwały do końca zawodów i były sprawdzianem nie tylko silnej woli zawodników ale i też sprzętu. Kilku osobom zasypane najpierw piaskiem a następnie zalane deszczem karabinki odmówiły posłuszeństwa.

W II eliminacji Pucharu PFTA 2012 w Łazach wzięło udział w sumie 95 zawodników. Zawody te były też eliminacją otwierającą pierwszy Pucharu Silhouette PFTA oraz II eliminacją cyklu zawodów o puchar Burmistrza Łaz.

 

Cała impreza była doskonale przygotowana i przeprowadzona dosłownie bez jednego gwizdka.

Całej ekipie KSP „Jura” należą się ogromne podziękowania i gratulacje !!!

 

Wyniki:

HFT 1

1 Witold Bojanowski

2 Tomasz Kocemba

3 Dominik Trutwin

HFT2

1 Krzysztof Siuda

2 Stefan Szczepańczyk

3 Robert Drozd

FT

1 Wojciech Charzewski

2 Paweł Kalisz

3 Radosław Rozum

Junior

1 Szymon Bojanowski

2 Weronika Klimunt

3 Łukasz Ołdak

 

Autor : TOMEK K

 


 

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2019-01-05 23:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %