• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Mistrzostwa Małopolski 2011 - relacja

W dniu 27 listopada 2011r. na terenie kompleksu strzelnic na Pasterniku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Małopolski 2011 w konkurencjach Hunter Field Target (HFT) i Field Target (FT). Zawody rozgrywane były pod patronatem PFTA (Polish Field Target Association).

W zawodach wzięło udział 62 strzelców z całej Polski południowej od Bielska Białej, Krakowa, Tarnowa po okolice Sanoka jak również bardzo silna grupa ze Śląska.

Wśród uczestników było wielu utytułowanych strzelców w tym Mistrzów Polski oraz uczestników Mistrzostw Świata. Ich obecność gwarantowała wysoki poziom sportowej rywalizacji. Dodatkowo atrakcyjność zawodów podnosiły cenne nagrody rzeczowe dla zwycięzców poszczególnych konkurencji ufundowane przez sponsorów.

Przed rozpoczęciem rywalizacji od godziny 9.45 do 10.45 zawodnicy korzystali ze strzelnicy technicznej gdzie na przygotowanych przez organizatorów stanowiskach strzeleckich i tarczach ustawionych co kilka metrów mogli sprawdzać i ewentualnie korygować ustawienia swoich karabinków oraz celowników optycznych lub testować amunicję.

O godzinie 10.45 kierownik zawodów Paweł Minorowicz przeprowadził odprawę przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o regułach rozgrywania konkurencji.

Przekazał też zawodnikom podstawowe informacje o lokalizacji i budowie toru strzeleckiego na którym przyszło im wkrótce rywalizować.

Po odprawie wykonano kilka wspólnych zdjęć pamiątkowych wszystkich uczestników w towarzystwie organizatorów.

Prawdziwe zawody zaczęły się o godz. 11.00 i rozpoczęcie rywalizacji praktycznie pokryło się z momentem, kiedy słoneczny, cichy poranek zamienił się w wietrzne przedpołudnie z podmuchami wiatru dochodzącymi do kilkudziesięciu kilometrów na godzinę zmieniając momentalnie tym samym warunki rozgrywania konkurencji. W pneumatycznym strzelectwie terenowym do którego używa się karabinków wystrzeliwujących pocisk o mocy około 16J wiatr wiejący już z prędkością 2-3m/s przesuwa lecący pocisk na odległości 35-40m poza punktowaną strefę trafienia. Podczas takich warunków nie ma łatwych celów o czym przekonało się wielu uczestników mistrzostw. Niezbędne jest branie odpowiednich poprawek. Nie jest to jednak proste gdyż zmienność siły i kierunku wiatru powoduje, że strzelanie na wietrze jest „ more art than science” jak określają to Anglicy – twórcy konkurencji strzeleckich field target.

Wspólny tor HFT i FT, który musieli pokonać zawodnicy zawierał 30 celów. Dla strzelców FT rozstawionych zostało kilka dodatkowych celów na odległościach pomiędzy 41 a 50m.
Organizatorzy postarali się aby urozmaicić tor wykorzystując naturalne walory miejsca na którym odbywały się zawody.

Strzelano na otwartych przestrzeniach, w lesie czy wokół stawów.

Stanowiska często zaprojektowane były w taki sposób aby utrudnić ocenę odległości ale i same cele w sposób dozwolony regulaminem przesłaniane były naturalnymi przeszkodami terenowymi, konarami drzew czy przeszkodami sztucznymi zawężając strzelcom margines błędu.

Koło godziny 14.30 wiatr nieco ustał. Strzelcy w poszczególnych grupach powoli kończyli zmagania zmęczeni ale i zadowoleni opuszczali tor na gorąco komentując wrażenia z niedawno odbytej rywalizacji.

Po zakończeniu strzelania uczestnicy zawodów udali się na posiłek. W tym czasie organizatorzy w pospiechu liczyli wyniki w konkurencjach indywidualnych i w klasyfikacji drużynowej.

Po zakończeniu obliczeń zaproszono zawodników na ceremonię ogłoszenia zwycięzców i rozdania nagród.

Dla zwycięskiej drużyny Beskid Team "A" w składzie: Mirosław Siuta, Błażej Gąsior, Wiesław Szczepańczyk, Marek Wierzbinka, nagrodę główną (figurki FT) wykonał Sklep SPINNER.

Dla zwycięzców poszczególnych kategorii nagrody ufundowała firma Militaria.pl

Organizatorzy otrzymali wsparcie również od firm Ekosystem i Qumak Sekom

Dzięki życzliwości jednego ze sponsorów firmie Gold Veco uczestnikom, którzy w tym dniu uzyskali słabsze wyniki rozdano nagrody pocieszenia w postaci wysokiej jakości amunicji strzeleckiej.

Od początku zawodów panowała wspaniała atmosfera. Do ostatnich minut na terenie, gdzie odbywała się impreza słychać było wesołe, przyjacielskie rozmowy i śmiechy. Ten właśnie klimat znany z większości spotkań strzelców FT / HFT powoduje, że osoby, które uczestniczyły po raz pierwszy również w tych zawodach deklarowały obowiązkową obecność w przyszłości na tego typu spotkaniach.

 WYNIKI MISTRZOSTW MAŁOPOLSKI 2011

KONKURENCJA FT1

1. Bartosz Łuczak

2. Wiesław Szczepańczyk

3. Mariusz Żydziak

 KONKURENCJA HFT 1

1. Tomasz Kocemba

2. Krzysztof Ćwik

3. Łukasz Palka

 KONKURENCJA HFT2

1. Mirosław Siuta

2. Grzegorz Iwaniak

3. Jacek Łabęcki

 KLASYFIKACJA DRYŻYNOWA

I miejsce Beskid Team „A”

II miejsce KSP „JURA”

III miejsce Beskid Team „B”

 JUNIORZY:

I miejsce Weronika Klimunt

II miejsce Mateusz Tchórzewski

III miejsce Krzysztof Malich

 SENIORZY:

I miejsce Mieczysław Cupiał

 KOBIETY:

I miejsce Dorota Nowak

II miejsce Jolanta Wiśniewska

III miejsce Patrycja Noglik

 PEŁNE WYNIKI

ZDJĘCIA

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie oraz sponsorom za wsparcie i pomoc w organizacji Mistrzostw Małopolski 2011r.

Ekosystem
Qumak Sekom
Vmax2
Sklep SPINNER - Cele do wiatrówek
Militaria
MOS Podgórze


Do zobaczenia za rok!

 

Autor:TOMEK K

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %