• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Zakończenie Pucharu Zimowego 2016 Racławice

P1030989 relacja2Tegoroczna ostatnia eliminacja Pucharu Zimowego została rozegrana w niedzielę 13 marca w Janowiczkach koło Racławic pod Kopcem Kościuszki.
Organizatorem imprezy był Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego LOK.

Na liście startowej znalazła się tradycyjnie już czołówka polskich strzelców HFT i FT oraz liczna grupa zagranicznych gości. Rywalizacja od początku zapowiadała się bardzo emocjonująco gdyż oprócz bardzo mocnej obsady po trzech pierwszych rundach PZ 2016 w najważniejszej kategorii HFT 1 jak i w kategorii HFT 2 jeszcze kilkunastu zawodników miało szansę stanąć na pucharowym podium. Podobnie w FT wszystko miało się rozstrzygnąć dopiero na tych zawodach.

Przed rozpoczęciem strzelania wśród uczestników imprezy wiodącym tematem była dyskusja na temat czy i tym razem podczas rywalizacji na zboczach Kopca Kościuszki najważniejszą role odegra aura. Spora grupa uczestników imprezy miała bowiem świeżo w pamięci niedawne Mistrzostwa Małopolski rozgrywane w tym miejscu w skrajnie trudnych warunkach pogodowych w szczególności z uwagi na niezwykle mocno wiejący wiatr . Podczas tamtej imprezy maksymalny wynik w FT wyniósł odpowiednio - 9 a w HFT1 - 44 punkty co zostało zapisany w historii polskiego strzelectwa terenowego jako najniższe wyniki wygrywające zawody na 30 stanowiskowym torze strzeleckim.

P1030900 relacja2

Tym razem pogoda okazała się jednak dla zawodników łaskawsza. Wprawdzie podczas Zero Range oraz początkowej fazy rywalizacji na torze strzelcy musieli uwzględniać szczególnie na najdalszych celach wpływ wiatru na tor lotu pocisku ale już w połowie dnia ruchy mas powietrza w zasadzie ustały stwarzając dość komfortowe warunki do uprawiania tej dyscypliny strzeleckiej. Dopiero koło godziny 13 ponownie wiatr przybrał na sile ale w tym czasie większość uczestników kończyła już konkurencje strzeleckie.
Tor rozpoczynał się serią celów z KZ 25mm i 40mm na dużych dystansach ustawionych w rozrzedzonym lesie na południowym zboczu. W tym miejscu dodatkowym utrudnieniem dla zawodników był wiatr wiejący bezpośrednio od otwartej przestrzeni pól położonych po stronie zachodniej, który w połączeniu z małymi strefami trafienia na figurkach powodował , że była to bardzo wymagająca sekcja toru. Bardzo trudny był cel oznaczony nr 1 posiadający minimalną ilość blachy wokół HZ25mm i dodatkowo mocno wyeksponowany na wiatr. Aby go trafić w punktowaną strefę trzeba było momentami celować poza obrys niewielkiej figurki. Szczególnie strzelcy FT musieli przypomnieć sobie poprawki na strzały pod kątem do góry bo tylko perfekcyjnie dobrana poprawka dawała szansę na punktowane trafienie w cele oddalone o 50m metrów od stanowiska. Dodatkowo w tej części znajdowała się seria stanowisk z postawami wymuszonymi klęczącymi i stojącymi.
Następnie zawodnicy poruszali się w stronę wschodnią w kierunku biura zawodów gdzie na torze następował zwrot i rozpoczynało się ostrzeliwanie celów na zboczu południowym. Chociaż figurki w tej sekcji toru miały stosunkowo duże hit zone to przez fakt, że ostrzeliwane były pod kątem do góry to dla wielu uczestników imprezy stanowiły duży problem w szczególności w zakresie poprawnej oceny odległości co skutkowało wieloma „1" w kartach startowych.
Ostatnia cześć toru stanowiła łagodne odejście od zbocza ponownie z celami na dalekich dystansach. Tu znowu zawodnicy chcący zliczyć punktowane trafienia musieli uważnie obserwować wiatr „wpadający" na wzniesienia od strony pól. Szczególnie ostatni cel ustawiony praktycznie prostopadle do kierunku wiejącego wiatru wymagał kilku centymetrowej poprawki na wiatr.

P1030924 relacja2

W tych niełatwych warunkach w najliczniej obsadzonej kategorii HFT1 zwycięzca był bardzo bliski zdobycia kompletu punktów. Tylko na jednym stanowisku zabrakło mu szczęścia i niewielki błąd w ocenie wiatru skutkował wpisaniem „0" do karty startowej. Finalnie zatem Paweł Minorowicz, bo o nim mowa - jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników HFT1, II vice Mistrz Świata z 2013r., walczący o zwycięstwo w całym tegorocznym cyklu pucharowym zakończył rywalizację z wynikiem 58 pkt. i rozpoczął oczekiwanie na powrót z toru swoich największych konkurentów – Tomasza Kocemby, Tomasza Pachoła i Damiana Straszaka którzy w zależności od osiągniętego w tym dniu wyniku mieli jeszcze szansę stanąć na najwyższym stopniu podium zimowych rozgrywek.

P1030943 relacja2
Damian - II vice mistrz Polski 2016 uzyskał wynik 56 punktów a Tomek Pachoł odnotował w Janowiczkach słabszy wynik zaliczając jedynie 52 celne trafienia. Ostatni z toru zszedł Tomasz Kocemba z wynikiem 57 punktów to jest o 1 punkt niższym od swojego klubowego kolegi Pawła Minorowicza. Zatem w najbardziej prestiżowej kategorii w tym momencie wszystko było już jasne. Paweł Minorowicz pomimo zwycięstwa w ostatniej eliminacji musiał w rozliczeniu całego cyklu pucharowego uznać wyższość Tomasza Kocemby. Tym samym Tomasz Kocemba został jak dotychczas jedynym zawodnikiem, który w najliczniej obsadzonej, koronnej polskiej konkurencji HFT1 zdobył Puchar Zimowy dwukrotnie. Trzecie miejsce tego dnia jak i w całym PZ 2016 zajął Damian Straszak wypychając tym samym poza podium Tomasza Pachoła.

Na uwagę zasługuje fakt, że Weronika Klimunt jest jedyną zawodniczką , która wygrała 5 razy z rzędu Puchar Zimowy w kategorii Junior Młodszy / Junior. Podobnie dla Dariusza Kidy w HFT2 było to już 3 z rzędu zwycięstwo w całym cyklu pucharowym.

Zawody odbyły się sprawnie i bez zbędnych przerw.
Każdy uczestnik kończący rywalizacje został zaproszony przez Organizatorów – KKST LOK na fundowane przez nich ognisko i pieczenie kiełbas. W tym czasie liczono ostateczne wyniki dzisiejszych zmagań, prowadzono dogrywki oraz sumowano ranking całego Pucharu Zimowego.

W HFT 1 w ostatniej eliminacji zwyciężył Paweł Minorowicz przez Tomaszem Kocembą i Damianem Straszakiem chociaż trzecie miejsce na podium Damian musiał jeszcze przypieczętować w dogrywce z Marcinem Olszewskim. W HFT 2 po raz kolejny pierwsze miejsce zajął Dariusz Kida. Za nim uplasował się Sylwester Ślosarczyk i Bogdan Furtak. W FT najlepiej z oceną wiatru, odległości i poprawek kątowych radził sobie Rafał Pachnik, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w kategorii FT do której przeszedł na początku tego roku co jest dobrym prognostykiem dla niego na nadchodzący dużymi krokami Puchar PFTA. Drugi stopień podium zajął Przemysław Godek pokonując w dogrywce Tomasza Wróblewskiego.
W kategorii Juniorów zwyciężyła Weronik Klimunt przed Marie Kvapilowa' i Kacprem Olszewskim. Najlepszym Weteranem Został Zdzisław Słaby a Najlepszą Kobietą Weronika Klimunt.
W kategorii drużynowej szans nie dali gościom gospodarze – drużyna KKST LOK w składzie Paweł Minorowicz, Tomasz Pachoł, Przemysław Godek, Michał Kramarz i Tomasz Kocemba wygrywając po raz kolejny ze znaczną przewagą nad konkurentami.

P1040007 relacja2
Kategoria HFT 1: 1 miejsce Paweł Minorowicz, 2 miejsce Tomasz Kocemba, 3 miejsce Damian Straszak

P1040002 relacja2
Kategoria HFT2: 1 miejsce Dariusz Kida, 2 miejsce Sylwester Ślosarczyk, 3 miejsce Bogdan Furtak

P1040004 relacja2
Kategoria FT: 1 miejsce Rafał Pachnik, 2 miejsce, Przemysław Godek, 3 miejsce Tomasz Wróblewski

P1030995 relacja2
Kategoria Junior: 1 miejsce Weronika Klimunt, 2 miejsce Marie Kvapilová, 3 miejsce Kacper Olszewski


P1040008 relacja2
Najlepsza Drużyna: KKST w składzie: Michał Kramarz, Przemysław Godek, Tomasz Pachoł, Tomasz Kocemba, Paweł Minorowicz

Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego LOK pragnie w tym miejscu serdecznie podziękować władzom Gminy Racławice za okazane wsparcie podczas organizacji tej imprezy.
Dziękujemy również Stefanowi Olczak Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. za ufundowanie nagrody dla najlepszego Juniora, którą była samopodnosząca się figurka FT.

 

Puchar Zimowy 2016 – Podsumowanie

Puchar Zimowy świętował w tym roku swoje piąte urodziny i składał się z 4 eliminacji rozegranych w Jaworznie, Zabrzu, Łazach i Janowiczkach.
Poszczególne rundy mało jednak miały wspólnego z zimową nazwą pucharu gdyż za wyjątkiem pierwszej eliminacji w Jaworznie pozostałe zawody rozgrywane były w raczej wiosennej scenerii.
Od początku swojego powstania Puchar Zimowy cieszy się niesłabnącą popularnością co ma odzwierciedlenie w liczbie zawodników uzyskujących corocznie minimum startowe, która to liczba niejednokrotnie przewyższała ilość osób zaliczających minimum w Pucharze PFTA. Polskie zimowe rozgrywki na stałe też wpisały się do kalendarza strzeleckiego zawodników z Czech, którzy licznie goszczą u nas podczas każdej eliminacji.
Mając na uwadze rangę imprezy wszyscy organizatorzy kluby: Śląski Klub Strzelecki DSSR, Hunter Team Śląsk, Klub Strzelectwa Pneumatycznego JURA i Krakowski Klub Strzelectwa Terenowego zmobilizowali swoje siły aby utrzymywać możliwie wysoki poziom poszczególnych rund a co za tym idzie poziom całego cyklu pucharowego dopisując tym samym kolejną wspaniała kartę w historii Pucharu Zimowego.

W tegorocznym Pucharze Zimowym wzięło łącznie udział 135 zawodników w 4 kategoriach strzeleckich i 7 drużyn.

P1040019 relacja2
Zwycięzcy w HFT 1: 1. Tomasz Kocemba, 2. Paweł Minorowicz, 3. Damian Straszak

P1040014 relacja2
Zwycięzcy w HFT 2: 1. Dariusz Kida, 2. Grzegorz Iwaniak, 3. Sylwester Ślosarczyk

P1040017 relacja2
Zwycięzcy w FT: 1. Grzegorz Grabowski, 2. Przemysław Godek, 3. Sławomir Czapla

P1040011 relacja2
Zwycięzcy w kategorii Junior: 1. Weronika Klimunt, 2. Kacper Gradowski, 3. Marie Kvapilova'
Najlepsza Kobieta : Weronika Klimunt
Najlepszy Weteran : Mieczysław Cupiał

P1040028 relacja2
Najlepsza drużyna:
1. KKST LOK (Paweł Minorowicz, Przemysław Godek, Tomasz Pachoł, Michał Kramarz, Tomasz Kocemba)
2. Jura Team Kolba.pl (Jolanta Wiśniewska,Grzegorz Grabowski,Radosław Koclęga,Jarosław Majda,Marcin Olszewski)
3. SMS Hetman ( Damian Straszak,Sławomir Czapla, Paweł Cholewka,Adrian Kała,Tomasz Śliwa)
Po zakończeniu dekoracji rozlosowano nagrodę główną dla uczestników ufundowana przez Firme Kolba.pl – celownik optyczny.
P1040032 relacja2

Każdy uczestnik, który wziął udział w co najmniej 3 eliminacjach otrzymał od Organizatorów upominek w postaci statuetki Pucharu Zimowego.
W imieniu Organizatorów Klubów Śląskiego Klubu Strzeleckiego DSSR , Hunter Team Śląsk , Klubu Strzelectwa Pneumatycznego JURA i Krakowskiego Klubu Strzelectwa Terenowego serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólne spotkania i sportową rywalizację w duchu fair play.
Do zobaczenia podczas Pucharu Zimowego 2017!

WYNIKI zawodów Racławice

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ZIMOWEGO 2016

 

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %