• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Puchar Zimowy 2013 Opole - relacja

W niedzielę 27 stycznia 2013 na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu zostały rozegrane w konkurencjach HFT i FT zawody organizowane przez Opolską Grupę Strzelectwa Terenowego OPOLE TEAM i będące jednocześnie II eliminacją zaliczaną do "Pucharu Zimowego 2013".
Opole przywitało swoich gości prawdziwie mroźną, zimową aurą z temperaturą oscylującą podczas trwania zawodów w okolicach -10 stopni.

 

 

 

Nie było opadów śniegu natomiast na torze zawodnikom towarzyszył lekki wiatr potęgujący uczucie chłodu i w warunkach zimowych nie łatwy do oceny zarówno pod względem swojej siły jak i kierunku przez co znacznie utrudniający konkurencje strzeleckie.

 

Wiatr był szczególnie odczuwalny na stanowiskach od 1-20. Pierwsze 20 celów miało jeszcze jedną cechę wyróżniającą je spośród torów spotykanych na zwykłych zawodach. Mianowicie większość stanowisk została dosłownie zbudowana od podstaw dla potrzeb rozgrywania konkurencji HFT / FT nie tylko w zakresie konstrukcji wsporczych dla figurek i ich montażu ale również charakteryzowała się licznymi elementami utrudniającymi zawodnikom prawidłową ocenę odległości czy zmuszającymi do zwracania szczególnej uwagi na tor lotu pocisku aby uniknąć kontaktu z przygotowanymi przez Organizatorów na przedpolu różnego rodzaju przeszkodami.

Generalnie członkowie OPOLE TEAM dołożyli wszelkich starań aby płaską łąkę przeobrazić w ciekawy tor strzelecki za co w połączeniu z przygotowaniem ponad dziesięciu dodatkowych celów dla konkurencji FT należą się naprawdę duże pochwały.
Jednym z najtrudniejszym celów zawodów był figurka ustawiona na dystansie 36 metrów ze strefą trafienia 25mm i zamontowana na wysokiej wieży. Nie dość że należało wziąć poprawkę na odległość i kąt strzału to na wysokości ponad 10 metrów gdzie był zlokalizowany cel prawie cały czas wiał wiatr przenoszący pociski zawodników często daleko poza punktowaną strefę. Figurka ta była również zamocowana nieprostopadle do stanowiska strzeleckiego co było dodatkowym dużym utrudnieniem dla strzelców.

Na zawodach I rundy Pucharu Zimowego w Krakowie średnia skuteczność na najtrudniejszym stanowisku ( również cel z HZ 25 na podobnym dystansie) wyniosła zaledwie 52%. W Opolu na stanowisku nr 17 skuteczność wyniosła zaledwie 23% i tym samym ten cel wysunął się na prowadzenie w rankingu na najtrudniejszy cel Pucharu Zimowego 2013.
Skrajnie trudne cele jak ten na wieży czy stanowiska z postawami wymuszonymi klęczącymi i stojącymi posiadające zmniejszone wielkości HZ i ustawione na 27 metrze przeplatały się w Opolu z naprawdę łatwymi figurkami posiadającymi duże strefy trafienia i zlokalizowanymi nie dalej niż na 30 metrze. Takich celów było kilka i stanowiły dla zawodników swoisty rodzaj relaksu i odpoczynku.


Po około czterech godzinach rywalizacja na torze dobiegła końca. Część uczestników zasiadła do ciepłego posiłku i przystąpiła do omawiania swoich wyników. Duża grupa udała się w kierunku strzelnicy technicznej aby sprawdzić karabinki, które w warunkach zimowych przestawały zachowywać się stabilnie podczas trwania konkurencji.
Jak zawsze sporo czasu poświęcano na porównywanie doświadczeń dotyczących używanego sprzętu i akcesoriów. Tym razem często poruszanym tematem była kwestia dedykowanych do konkretnych karabinków wysokiej jakości montaży do celowników optycznych wykonywanych przez jednego ze sponsorów Pucharu Zimowego 2013; firmę AirgunsDomar z Krakowa. Wyroby tej firmy są dobrze znane w środowisku strzeleckim gdyż są często wybierane a następnie z powodzeniem wykorzystywane przez zawodników ze ścisłej czołówki.
Poziom sportowy II eliminacji Pucharu Zimowego 2013 był bardzo wysoki. Do walki o czołowe lokaty przystąpiło wielu utytułowanych zawodników z Polski i z Czech włączenie z aktualnym vice mistrzem Europy Martinem Krupką. Cieszy fakt, że nasi południowi sąsiedzi regularnie uczestniczą w organizowanych w Polsce zawodach zacieśniając nasze wspólne relacje i nie rzadko zajmując wysokie lokaty. Tradycyjnie już na poszczególnych eliminacjach Pucharu Zimowego stawiają się prawie w komplecie członkowie reprezentacji Polski przygotowywującej się do Mistrzostw Świata HFT a jednocześnie czołowi zawodnicy rankingu PFTA 2012.
Przy takim nagromadzeniu doskonałych strzelców nikogo nie dziwiło, że do wyłonienia zwycięzców w poszczególnych kategoriach niezbędne były dogrywki stające się już rytuałem na stale wpisanym do harmonogramu zawodów i wieńczącym rywalizację na torze.

W najliczniej obsadzonej kategorii HFT 1 w której wystartowało 53 zawodników zwyciężył Tomasz Kocemba pokonując w dogrywce przedstawiciela gospodarzy Gerarda Cebulę. Trzecią lokatę zajął również członek OPOLE TEAM Wojciech Wróblewski, który w walce o najniższy stopień podium pokonał Jacka Łyszczka i Marcina Kotarę.

W Kategorii FT zwyciężył Rafał Rozner.
W Kategorii HFT 2 pierwsze miejsce na podium zdobył Stefan Szczepańczyk.
Najlepszym Juniorem starszym został Paweł Bucki a Juniorem młodszym Karina Łyszczek.
Tytuł najlepszej kobiety wywalczyła Maja Łysiak a najlepszego seniora Andrzej Skiba.
Rywalizację drużynową wygrała E-Tawerna Podkarpacka.


Kategoria HFT1 - 1 miejsce Tomasz Kocemba (KKST Kraków), 2 miejsce Gerard Cebula (OpoleTeam), 3 miejsce Wojciech Wróblewski (OpoleTeam)


Kategoria HFT2 - 1 miejsce Stefan Szczepańczyk, 2 miejsce Sławomir Kuziel (ŁGS LOK Łódź), 3 miejsce Dariusz Kida (e-Tawerna)


Kategoria FT - 1 miejsce Rafał Rozner (Beskid Team), 2 miejsce Mariusz Żydziak. 3 miejsce Dariusz Rup (OpoleTeam)


Kategoria Junior starszy - 1 miejsce Paweł Bucki (ŁGS LOK Łódź), 2 miejsce Weronika Pala (KKST Kraków). 3 miejsce Szymon Bojanowski (ŁGS LOK Łódź)


Kategoria Junior młodszy- 1 miejsce Karina Łyszczek, 2 miejsce Bartłomiej Zborek. 3 miejsce Nikodem Sękowski


Najlepsza kobieta Maja Łysiak

Dzięki wsparciu Sponsorów zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali nagrody rzeczowe ale i wiele ciekawych nagród zostało rozlosowanych pośród wszystkich uczestników zawodów.
Sponsorom zawodów w Opolu jak i Sponsorom całego Pucharu Zimowego serdecznie dziękujemy!
Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy!
Do zobaczenia w Zabrzu 10.02.103!

Szczegółowe wyniki z zawodów - .xls

Galeria zdjęć z zawodów

 

Patronat Honorowy Pucharu Zimowego 2013:

Sponsorzy Pucharu Zimowego 2013:

Patronat medialny Pucharu Zimowego 2013:

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Puchar Zimowy 2024

Puchar Zimowy 2024

2024-03-10 16:52:00

IV runda Pucharu Zimowego 2024

IV runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-28 16:26:15

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

III runda Zimowej Ligi PRS 2024

2024-02-18 13:42:26

III runda Pucharu Zimowego 2024

III runda Pucharu Zimowego 2024

2024-02-11 13:27:12

Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %