• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

STEYR CHALLENGE JUŻ W POLSCE!

Challenge - 1 rDzięki dwóm krakowskim zawodnikom Pawłowi Minorowiczowi i Tomaszowi Kocembie do Polski trafiły dwa pierwsze egzemplarze wyczynowych karabinków STEYR CHALLENGE w specyfikacji przeznaczonej do konkurencji Hunter Field Target o energii do 17J.

W porozumieniu z zawodnikami w fabryce karabinki zostały indywidualnie skonfigurowane pod kątem wymagań zarówno przepisów konkurencji HFT jak i konkretnego strzelca. W szczególności precyzyjnie dobrano grip poprzez analizę rysunku i wymiarów dłoni, który został zmodyfikowany w stosunku do wersji LG 110 i obecnie w wersji Challenge mamy do dyspozycji kilka jego rodzajów.

Należy nadmienić, że nowe gripy były projektowane przy udziale Pana Stanisława Żyły wielokrotnego Mistrza i rekordzisty Polski w konkurencjach pistoletowych. W porównaniu do swojego protoplasty LG 100 / 110 karabinek Challenge w wersji do 17J nie różni się zbytnio w zakresie konstrukcji wewnętrznej i podstawowych mechanizmów układów spustowego, regulatora czy antyodrzutu.  Jedyne istotne modyfikacje dotyczą miejsc połączenia i zasilania  układów mechanicznych z elektronicznymi w wersji  „E” – z elektronicznym układem spustowym. Lufa natomiast zyskała fabryczne gniazda w miejscu mocowania śrubami robaczkowymi w bloku.
Natomiast już na pierwszy rzut oka możemy zaobserwować znaczną zmianę w wyglądzie zewnętrznym karabinka. Aluminiowy szkielet zyskał dodatkowe usztywnienie konstrukcji poprzez połączenie szyny montażowej nad blokiem z ósemką niemniej całość kontynuuje dobrze znaną dotychczas estetykę wersji LG 100/ 110 co pozwala już w pierwszym kontakcie rozpoznać, że sprzęt pochodzi z rodziny steyr’a.
Całkowicie zmieniono konstrukcje i wygląd palmrestu. Obecnie wykonany jest z ciemnego drewna orzechowego  i mocowany do łoża za pomocą dwóch aluminiowych detali. Palmrest nic nie stracił na swojej funkcjonalności i w dalszym ciągu możliwa jest niemal dowolna jego modyfikacja w różnych płaszczyznach.
W Challenge'u  zastosowano  również całkowicie nowa kolbę.  Zmieniono konstrukcję, wygląd oraz zasady regulacji geometrii zarówno stopki jak i baki.
Wszystkie elementy wykonane są z najwyższej jakości materiałów z zachowaniem dbałości na każdy detal. Karabinek naprawdę prezentuje się imponująco.

Dane techniczne karabinka Challenge wg Steyr
 Kaliber    4,5 mm
Długość    1120 – 1160 mm
Wysokość    450 mm
Długość lufy    750 – 890 mm
Masa    4400 g
Opór języka spustowego    50-250 G
Maksymalne ciśnienie w zbiorniku    200 atmosfer

sch mini mini
Podana w zestawieniu waga jest nieznacznie zawyżona w stosunku do wersji „HFT” gdyż w jej wartości ujęto rów
nież dodatkowe elementy niezbędne do wersji  „Bench Rest” i „Running Target” a całkowicie zbędne w strzelectwie terenowym takie jak osłona lufy  stanowiąca przedłużenie linii celowania oraz przyrządy celownicze przeziernik i muszka wraz z ich podstawami.
Niemniej wagę karabinka skonfigurowanego do HFT można szacować w okolicach 4000g. Do tego dochodzi waga niezbędnej optyki i ewentualnie wymiana palmrestu czy dociążenie zestawu w celu dostosowania jego wyważania do indywidualnych preferencji zawodnika.

I tak mamy zestaw gotowy do konkurencji Hunter Field Target.

Dzięki szerokiej gamie możliwości regulacji geometrii łoża praktycznie każdy zawodnik jest w stanie dostosować karabinek do swojej budowy ciała i preferencji.

Układ spustowy dobrze znany z poprzednich wersji gwarantuje możliwość indywidualnego dostosowania a jednocześnie nadzwyczajną przewidywalność. Celność wersji Challenge nie pozostawia złudzeń, że mamy do czynienia z karabinkiem najwyższej światowej klasy. W swoim polskim debiucie w IV rundzie Pucharu Zimowego 2014 w Międzyrzeczu Górnym  podczas zawodów gromadzących całą czołówkę polskiego HFT Tomasz Kocemba uzyskując świetny wynik 58pkt. dopisał kolejne 100% do swojego pucharowego konta i tym samym objął  miejsce lidera w najliczniej  obsadzonej kategorii HFT 1.

P1050321 r
Paweł  zdobył kilka punktów mniej  ale w tak wietrznych i trudnych warunkach jakie panowały podczas zawodów w Międzyrzeczu aby osiągnąć wysoki rezultat trzeba było mieć dodatkowo  jeszcze trochę szczęścia.

P1050326 r
Jak Challenge będą sprawowały się w dłuższej perspektywie użytkowania w specyficznych warunkach strzelectwa terenowego czas pokaże.
Ale można być dobrej myśli bo wygląda na to , że są to stare, dobre , sprawdzone  LG 110 jedynie w trochę zmienionej , nowej  stylizacji.

 

 

Autor:strzelectwoterenowe.pl

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2023-10-17 22:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %