Walther LGV
Dzięki uprzejmości polskiego importera otrzymaliśmy do testów karabinek Walther LGV Challanger. Warto przypomnieć, że podczas Mistrzostw Europy Hunter Field Target, które odbyły się w 2012 roku firma Kolter postanowiła zaprezentować uczestnikom całą rodzinę karabinków LGV, a wersja Master została rozlosowana pośród wszystkich uczestników imprezy.
Karabinek sam w sobie jest dość ciężki - waży 4,2 kg. Całkowita długość wynosi 1095mm. LGV został wyposażony w gwintowaną 40 cm lufę Walthera zakończoną półcalowym gwintem przeznaczonym do montażu tłumika.
W standardzie karabinek posiada przyrządy celownicze mechaniczne, otwarte: szczerbinkę mikrometryczną i muszkę ze światłowodami Tru Glo.
Oczywiście położenie szczerbinki można korygować zarówno w pionie jak i w poziomie przy czym regulacja w pionie ma naprawdę duży zakres. Niemniej jako, że karabinek przeznaczony jest głównie do strzelania na duże odległości każdy LGV posiada w standardzie również szynę montażową przystosowaną do celownika optycznego, bo dopiero po wyposażeniu karabinka w lunetę można odkryć jego prawdziwe walory oraz sprawdzić celność na dalszych dystansach.
W karabinku zastosowano rozwiązanie z blokadą klinową zapewniającą nieruchomą blokadę lufy co ma kapitalne znaczenie w kontekście dłuższego użytkowania oraz powtarzalności.
Sama dźwignia napinania porusza się na prowadnicach dociskanych do dźwigni przy pomocy sprężyn. Dzięki temu dźwignia z tłokiem znajduje się stale we właściwym kontakcie.
Inżynierowie Walthera postawili sobie za cel stworzenie najlepszego karabinka w swojej klasie. W związku z powyższym w LGV zastosowano obrotowy tłok niwelujący utratę energii wywołanej tarciem powstającym w wyniku działania sprężyny. W związku z faktem, że tłok nie ma również kontaktu z dźwignią napinającą - nie powstaje tarcie, wytracające energię. Uszczelnienie tłoka zrobione zostało z tworzywa o nikim współczynniku tarcia dzięki czemu tłok porusza się w cylindrze w sposób cichy i płynny.
Jak zapewniają inżynierowie Walthera sprężynę wykonano ze specjalnie hartowanego drutu a jej końce zostały zeszlifowane poprawiając kulturę pracy całego mechanizmu.
W posiadanym egzemplarzu spust był przewidywalny ale dość twardy. W tym zakresie wymaga poprawy. Spust w standardzie wykonany jest z polimeru.
Walther LGV jest bardzo dobrze, dokładnie wykonany. Co prawda wersja w drewnianej osadzie jest o niebo lepiej wykonana i nawet chcarakterystyka pracy jest lepsza to testowana wersja, która jest tańsza od wersji w drewnie powinna zadowolić swoim wykonaniem. Karabinek jest również prawidłowo wyważony z lekkim ciążeniem w kierunku lufy. Cykl strzału jest relatywnie szybki co ma ogromne znaczenie podczas strzelania z postaw niepodpartych. Największym mankamentem jest potrzeba użycia dużej siły do naciągnięcia sprężyny, ale nie jest to poważny problem bo nawet kobieta jest w stanie spokonie sobie poradzić z LGV.
Po opanowaniu sztuki powtarzalnego chwytu i celowania z karabinka można oddawać naprawdę precyzyjne, powtarzalne strzały nawet przy użyciu jedynie standardowych mechanicznych przyrządów celowniczych. Na dystansie do 25m można regularnie trafiać w niewielkie cele ze strefami trafienia o średnicy 40mm.
Test Walthera LGV na Airguns.tv
Podziękowania dla firmy KOLTER za udostępnienie karabinka do testów.
YouTube Video
-
Najnowsze artykuły
-
Popularne artykuły
Joomla gallery by joomlashine.com
Who's Online
Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.
Partnerzy