Ian Bainbridge – człowiek legenda angielskiego HFT
W Anglii Ian Bainbridge znany jest jako człowiek legenda, który od początku związany był z organizacją Mistrzostw Świata HFT a przede wszystkim jako mistrz nad mistrze w trudnej sztuce układania torów HFT, na których każdy cel stanowił prawdziwe wyzwanie dla strzelca.
Ian zgodził się udzielić nam wywiadu na temat jak projektować wymagające tory HFT i jakie pułapki są obowiązkowe na każdym torze ale i ocenił polskich zawodników od lat uczestniczących w Mistrzostwach Świata HFT.
strzelectwoterenowe.pl: Jaka jest recepta na interesujący i trudny tor HFT ?
Ian Bainbridge: Przede wszystkim tor musi być tak zaprojektowany aby każdy cel mógł zostać trafiony przez każdego zawodnika bez względu czy jest to mężczyzna czy kobieta, osoba o większej tuszy czy też odwrotnie jak i uwzględniać fakt czy strzelec jest lewo czy prawo ręczny.
To jest rywalizacja strzelecka, podczas której cel musi być widoczny i możliwy do trafienia dla każdego i ta zasada zawsze mi przyświecała, szczególnie podczas Mistrzostw Świata. Każdy cel musi sprawiać radość uczestnikom ale i być wyzwaniem. Schodząc ze stanowiska muszą zastanawiając się jak mogli spudłować ale i cieszyć się, że mają przed sobą kolejne stanowisko i kolejny strzał. Najważniejsze jest dla mnie aby każdy cieszył się z wyzwania jakim jest strzelanie na moim torze.
Każdy tor musi być planowany tak jakby nie było wiatru. Widziałem wiele torów ustawianych z uwzględnieniem wiejącego w chwili ich układania wiatru a w dniu zawodów bezwietrzna pogoda powodowała , że przestały być one warte strzelania.
strzelectwoterenowe.pl: Na co powinny zwracać szczególną uwagę osoby ustawiające tor ?
Ian Bainbridge: Jeżeli chcesz zebrać gratulacje i poklepywania po plecach to twoim obowiązkiem jest zrobienie tego dobrze a z wszystkich aspektów najważniejsze jest bezpieczeństwo. Koniecznie należy sprawdzić gdzie będą skierowane lufy karabinów podczas zajmowania i opuszczania stanowiska. Ważne są przesłony dla „wysokich" strzałów. Zła prasa byłaby najgorszym co mogłoby się przydarzyć dla naszego sportu więc kwestie bezpieczeństwa należy dokładnie sprawdzić a potem jeszcze raz upewnić się , że wszystko jest w porządku.
Każdy rozmiar kill zone musi być na odpowiednim dystansie zgodnym z regulaminem a pomiaru odległości należy dokonywać wyłącznie taśmą mierniczą. Cele muszą być właściwie pomalowane i zabezpieczone ale i sprawdzone pod względem poprawności działania. Organizator musi zapewnić sobie cele rezerwowe dla każdego użytego celu na wypadek awarii.
Po zakończeniu budowy toru osoba odpowiedzialna musi wszystko sprawdzić jeszcze raz i jeszcze raz i ponownie każdy detal aby upewnić się , że wszystko jest tak jak należy.
strzelectwoterenowe.pl: Które pułapki w Twojej opinii są najlepsze? Jak je zaplanować?
Ian Bainbridge: Najtrudniejszy strzał w HFT to figurka ze strefą 25mm na 34-36,5 metrze więc zawsze staram się ustawiać jeden lub dwa takie cele ale dodatkowo umieszczam w odległości 7-9m od stanowiska przeszkodę np. drzewo aby strzelcy musieli podnieść się i nie mogli oprzeć stopki o ziemię – to na prawdę bardzo trudny strzał. Staram się również ustawiać dalekie cele, które będą widziane w długich tunelach otoczonych drzewami i gałęziami aby utrudnić ocenę odległości. Jeżeli organizator decyduje się montować cel wysoko na drzewie to koniecznie musi zapewnić w pobliżu drabinę bo nie ma nic gorszego jak czekanie na drabinę aby sprawdzić cel. Daleki cel na drzewie na otwartej przestrzeni gdzie oddziaływanie wiatru będzie miało duże znaczenie to będzie też zawsze wymagający strzał. Zawsze staram się ustawić w takim miejscu stanowisko z postawą niepodpartą aby jeszcze bardziej utrudnić zadanie zawodnikom. Osoby ustawiające tor muszą znać swój teren i planować każdy cel tak aby jak najlepiej wykorzystać jego zalety. Trzeba stale kontrolować układ toru i dystanse pomiędzy celami aby możliwie utrudnić zawodnikom ocenę odległości poprzez porównanie odlgóści do figurek znajdujących się na sąsiednich stanowiskach. Wszystkie podstawy figurek muszą być zamaskowane aby uniemożliwić zawodnikom ocenę odległości poprzez domierzanie siatką celowniczą. Nie da się wyeliminować domierzania dystansu siatką ale można go znacznie strzelcom utrudnić. Nie jestem miłośnikiem niestandardowych celów jak np. węże czy strzelanie „ w oczy" figurek. Ja jestem przedstawicielem starej szkoły i lubię proste cele o standardowych kształtach . Nikt mi nie udowodni, że siła potrzebna do przewrócenia figurki nie zmienia się w przypadku celów z wydłużonymi i skręconymi ramionami mechanizmów zapadkowych.
strzelectwoterenowe.pl: Czy uważasz, że osoby ustawiające tor powinny brać udział w zawodach – w szczególności HFT – czy to jest zachowanie fair play?
Ian Bainbridge: Problemem jest to, że członkowie klubów ustawiając tor robią to dla innych i kim jesteśmy aby mówić im , że nie wolno wam strzelać, po tym jak przygotowaliście dla nas zawody. Zanim nie zaczniemy im za to płacić, co jest wątpliwe, to tak będzie. Bez wątpienia osoby ustawiające tor znają każdy dystans. Czy to pomaga? Oczywiście, że tak. Czy można coś z tym zrobić? Nie, do puki wszystkie kluby nie zaczną płacić za ustawianie torów osobom nie strzelającym. Ale prawdopodobnie najlepsi ustawiający tory przestaną wtedy ustawiać ponieważ będą chcieli również strzelać. Ja od 3-4 lat nie brałem udziału jako zawodnik w Mistrzostwach Świata tylko dlatego, że nie chciałem. Byłem zainteresowany wyłącznie przygotowaniem dobrych torów dla strzelców, którzy przyjechali na Mistrzostwa aby rywalizować.
strzelectwoterenowe.pl: Jak oceniasz rozwój HFT z perspektywy ostatnich 10 lat. Czy HFT podąża we właściwym kierunku?
Ian Bainbridge: Bez wątpienia HFT bardzo się rozwinęło w zakresie jakości karabinków i amunicji jak również tory znacznie się poprawiły. UKAHFT przeniosło cele ze strefami 25mm na dystans do 36,5 metra co znacznie pomogło w poprawnym zbalansowaniu torów.
strzelectwoterenowe.pl: Czy w związku z tym, że mamy tak doskonale i celne karabinki potrzebujemy celów na większym dystansie i ze zmniejszonymi strefami?
Ian Bainbridge: Absolutnie nie. Nikt nigdy nie nie zszedł z mojego toru z kompletem punktów czy to na poziomie rozgrywek klubowych czy też Mistrzostw Świata. To nie znaczy , że jestem przeciwny aby ktoś zdobył komplet punktów ale jeżeli w tor zostanie włożone serce i umiejętności to będzie to bardzo trudne do wykonania. Oczywiście jeżeli ktoś tego dokona to będzie wielki wyczyn. Ale zawodników zdolnych strzelić komplet jest zaledwie kilku. Jak powiedziałem wcześniej, najważniejsze aby każdy cel był widoczny i do trafienia a wygrać powinien strzelec z najlepszą dyspozycja danego dnia.
strzelectwoterenowe.pl: Jak oceniasz Polskich zawodników rywalizujących od lat w Mistrzostwach Świata.
Ian Bainbridge: Myślę, że Polacy są z każdym rokiem coraz lepsi. Pamiętam młodego chłopaka z Polski, który co roku czekał na rozpiskę odległości i wielkości celów. Pokazywałem ją wszystki ale po prostu jemu dałem listę którą robiłem na roboczo bo on nie mógł się już doczekać. Chciał poznać tak dużo wiedzy jak tylko mógł. Wiedza jest wszystkim. Im większe trudności musimy pokonać po drodze tym finalnie będziemy lepszymi strzelcami. Tak jest w każdym sporcie. Wasze wyniki są z każdym rokiem coraz lepsze i naprawdę myślę, że będziecie mieli Mistrza Świata za rok lub dwa. Macie też doskonałego juniora, którego obserwowałem na kilku stanowiskach na moim torze rok temu. Robił na mnie duże wrażenie. Ale musi się już pozbyć tej dużej książki z zasadami domierzania odległości.
strzelectwoterenowe.pl: Czy myślisz, że Rudy obroni tytuł Mistrza Świata w tym roku?
Ian Bainbridge: Dla tych, którzy nie znają Rudy'jego muszą powiedzieć, że to najwspanialszy młody człowiek jakiego kiedykolwiek chcielibyście poznać ze wspaniałej rodziny z prawdziwymi wartościami. Nie daje ponosić się pokusom życia, ciężko trenuje i strzela świetnie.
strzelectwoterenowe.pl: Bardzo dziękuję za poświęcony czas i życzę wszystkiego najlepszego!
Ian Bainbridge: Było mi bardzo miło móc odpowiadać na twoje pytania. Mam nadzieję, że to będzie miła lektura. Polecam się na przyszłość i życzę wszystkiego najlepszego!
YouTube Video
-
Najnowsze artykuły
-
Popularne artykuły
Joomla gallery by joomlashine.com
Who's Online
Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.
Partnerzy