• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Zasady strzelania do celów ustawionych pod kątem

dsc01019Ostrzeliwanie celów znajdujących się powyżej lub poniżej stanowiska często sprawia nawet doświadczonym zawodnikom wiele trudności.

W pierwszej kolejności należy zapamiętać podstawową zasadę. Podczas strzału do celu położonego zarówno niżej jak i wyżej od stanowiska strzeleckiego punkt trafienia ułoży się zawsze powyżej w porównaniu do punktu trafienia strzału „płaskiego” oddanego na ten sam dystans. Druga ważna zasada mówi o tym, że zmiana przebiegu paraboli lotu pocisku wystrzelonego pod kątem w dół będzie miała taki sam przebieg jak strzał pod tym samym kątem ale skierowany w górę.

Majklinometr2ąc powyższą wiedzę zawodnikowi pozostaje właściwie tylko prawidłowe określenie kąta strzału a następnie odczytanie z tabeli odpowiedniej wartości poprawki. I to jest pierwsza, najpowszechniejsza metoda jaką stosują strzelcy. W obecnych przepisach dotyczących HFT znajdziemy zakaz stosowana w trakcie zawodów jakichkolwiek przyrządów pomagających zawodnikowi w określeniu kąta strzału. Zatem klinometry (kątomierze) lub dalmierze określające kąt możemy stosować wyłącznie podczas treningów. Należy zaopatrzyć się w najprostszy nawet klinometr, którego koszt zakupu wynosi kilkadziesiąt złotych aby podczas treningów nauczyć się właściwego rozpoznawania kąta strzału.

 

 

7852 91140 p1

 

 

Oczywiście mamy do dyspozycji również szereg bardziej zaawansowanych urządzeń jak dalmierze, które pozwalają szybko i bardzo dokładnie określić kąt. Kupując więc dalmierz warto sprawdzić czy posiada on funkcję pomiaru kątów.

 

 

 

 

Można stosować również inną metodę rzadziej spotykaną ale równie skuteczną.

Po zajęciu miejsca na stanowisku określamy "d" - odległość do celu  „na zasadach ogólnych” a następnie "h" - różnice wysokości pomiędzy stanowiskiem a celem.

1Ostatnią czynnością jest odczytanie niezbędnej poprawki podanej w centymetrach z przygotowanej wcześniej tabeli. Większość z zawodników ocenia dystans do celu prawidłowo a i z oceną wysokości na jakiej znajduje się cel nie ma również dużych problemów. W związku z tym stosowanie tej metody jest równie skuteczne co techniki polegającej na określeniu kąta strzału.

 tabela

Powyższa tabela opracowana została dla konkretnie skonfigurowanego zestawu tj. odległość pomiędzy osią optyczną i osią lufy około 4,5cm, prędkość wylotowa na poziomie 240m/s oraz waga i konkretny model pocisku JSB EXACT. Musimy pamiętać, że w zależności od tych parametrów parabola będzie miała różny przebieg. Niemniej tabelę tą można z powodzeniem stosować jako zobrazowanie zjawiska a w związku z tym, że ewentualne różnice będą kształtowały się w zakresie kilku milimetrów bez przeszkód można przyjąć ją jako tabele poprawek dla większości używanych karabinków o energii wystrzeliwanego pocisku około 16,0J.

Jeżeli nie czujemy się mocni w geometrii możemy uprościć wyżej przedstawione metody do jednej najprostszej zasady. Określając punkt celowania do figurki znajdującej się pod kątem musimy wziąć poprawkę jak dla celu, który znajdowałby się bliżej.

Czyli nie strzelamy na 40 metr chociaż tak wychodzi nam z pomiaru odległości lecz w zależności od wartości kąta przyjmujemy poprawkę jak na 37-38 metr.

W skrajnych przypadkach ale takie cele trafiają się naprawdę rzadko punkt celowania będzie trzeba przyjąć jak dla 35 metra ale to tylko w sytuacji kiedy cel znajduje się na wysokości ponad 20 metrów w okolicach końca dopuszczalnego dystansu.

2

W dużym uproszczeniu wartość poprawki powinna być taka jak dla dystansu dzielącego cel i strzelca mierzonego równolegle w linii poziomej - "d1".

 

przestrzeliny1Dla przykładu wyniki strzelania na dystans około 39 metrów do celu umieszczonego na wysokość około 15,0 metrów a więc kąt strzału wynosi około 23 stopni.

 

Przestrzeliny układają się wyraźnie powyżej punktu celowania (czarnej kropki), która na tym dystansie powinna być też punktem trafienia gdybyśmy strzał oddawali w linii poziomej.

 

Średni punkt trafienia dla tej grupy przestrzelin podniósł się o około 1,0cm.


Z tabeli możemy odczytać, że na dystansie 40 metrów dla celu na wysokości 15 metrów przewyższenie wyniesie około 1,1cm.

 Poniżej przykład celu z KZ 25mm ustawionego pod kątem około 23 stopni (16 metrów powyżej poziomu stanowiska) na dystansie około 35 metrów. Punkt celowania należy przyjąć jak dla celu na dystansie około 31 metra.

porwnanie punktw celowania

Nie często jednak mamy do dyspozycji warunki do przestrzelania całej paraboli i to pod różnymi kątami. Z pomocą ponownie przychodzą nam programy balistyczne np. Chairgun.

Wprowadzając kolejne wartości możemy w oparciu o wyniki otrzymane w programie stworzyć tabele balistyczne dla różnych konfiguracji.

Linia niebieska przedstawia symulację paraboli lotu pocisku dla strzału w linii poziomej a linia przerywana parabole lotu dla strzału pod kątem 23 stopni.

parabola chairgun

 

 

paralaksaWarto pamiętać, że podczas strzałów pod kątem nawet doświadczeni zawodnicy często popełniają inne błędy, które skutkują niecelnym trafieniem. Podczas strzałów pod kątami zmuszeni jesteśmy z reguły do zajmowania niewygodnych pozycji, których nie ćwiczymy na co dzień. W związku powyższym często dochodzi do "przekoszenia" karabinka, które może być bardzo dotkliwe w skutkach.

 

Jednocześnie równie często np. podczas strzału do góry aby zobaczyć cel dociskamy mocno policzek do baki i dochodzi do popełnienia błędu paralaksy.

 Tym razem jednak nie dotyczy on zejścia z osi poziomej a z osi pionowej.

 Musimy też pamiętać, że większość z nas ocenia błędnie dystans do celu ustawionego pod kątem określając go na znacznie odleglejszy niż jest w rzeczywistości.

 

 

 

steyrSkładając się do strzału do celu znajdującego się pod ostrym kątem nalezy zwrócić szczególną uwagę na proste trzymanie karabinka oraz na patrzenie osiowo przez celownik gdyż nałożenie się ewentualnych powyższych błędów w połączeniu ze złą oceną dystansu lub przyjęciem błędnej poprawki może skutkować całkowitym przestrzeleniem celu.

Jak zawsze należy przed oddaniem strzału wnikliwie obejrzeć strefę trafienia i całą figurkę. Oczywiście, w sytuacji kiedy w Polsce standardem stały się już figurki ocynkowane, na których ślady poprzednich trafień są niemal niewidoczne jest to znacznie utrudnione.Niemniej nawet na tych figurkach po dokładnej obserwacji będziemy mogli określić zgrupowania śladów trafień naszych poprzedników i na tej podstawie potwierdzić właściwy pomiar odległości jak i przyjąć właściwą wartość poprawki na kąt strzału.


copyrights©strzelectwoterenowe.pl

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2020-02-11 23:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Last News

FX WILDCAT MKII

FX WILDCAT MKII

2022-12-03 12:18:38

Spartan Javelin Pro Hunt Tac

Spartan Javelin Pro Hunt Tac

2022-11-27 13:43:18

 Paragon 3x18 Micro Prism Scope

Paragon 3x18 Micro Prism Scope

2022-11-18 17:53:34

Puchar Małopolski HFT/FT 2022

Puchar Małopolski HFT/FT 2022

2022-10-30 11:15:25

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %