• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Przygotowanie do zawodów HFT część II - ustawienie zestawu strzeleckiego

O ile jest tylko taka możliwość to na dzień treningowy, podczas którego planujemy wyzerować i ustawić karabinek należy wybrać dzień lub porę dnia możliwie bezwietrzną. Obecnie mamy dostępnych wiele serwisów pogodowych, na których można sprawdzić przewidywany w kolejnych dniach wiatr. Należy prześledzić kilka kolejnych dni i wybrać najdogodniejsze warunki. Oczywiście dni z wiatrem nie są „stracone” i w czasie ich trwania można wykonywać szereg innych czynności jak i też strzelań treningowych ale na zerowanie karabinka powinniśmy zdecydowanie wybierać warunki z podmuchami nie przekraczającymi 2-3m/s. Wynika to z faktu, że początkujący strzelec najprawdopodobniej nie będzie w stanie zweryfikować czy odskoki na tarczy wynikają z wpływu wiatru, błędu paralaksy czy innego błędu strzelca co w efekcie może prowadzić do niewłaściwego ustawienia karabinka jak i błędnego opisania trajektorii.

Czytaj więcej...

Przygotowanie do zawodów HFT część IV - pozostałe aspekty HFT

2222

Regulamin konkurencji - należy obowiązkowo zapoznać się z aktualnym regulaminem konkurencji, regulaminem bezpieczeństwa jak i z regulaminem dla organizatora. W tym ostatnim dokumencie  znajdziemy wytyczne dla poszczególnych wielkości stref trafienia i dystansów co będzie nam bardzo pomocne na torze.

Aktualnie obowiązujące w Polsce regulaminy są publikowane  na stronie: www.pfta.pl.
Nawet jeżeli jakieś zapisy mogą być dla nas na początku niejasne to po lekturze tych dokumentów będziemy czuć się dużo pewniej w trakcie rywalizacji.

Czytaj więcej...

Przygotowanie do zawodów HFT część III - przestrzelanie i opisanie trajektorii pod kątem zawodów HFT

Podczas zawodów HFT, zgodnie z regulaminem obowiązującym w 2020 roku, cele mogą znajdować się na odległościach od 7,0m do 42,0m i w zakresie takiego dystansu musimy przestrzelać karabinek aby dobrze przygotować się do rywalizacji. W tym celu powinniśmy ustawić tarcze zaczynając od 7,0 metra na kolejnych dystansach czyli na 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 42 metrze. Oczywiście większą dokładność zapewni ustawienie tarcz co 2,0 metry ale dobrze przestrzelany karabinek co 5,0 metrów też zagwarantuje nam spokojny start w zawodach. Jeżeli to możliwe i pozwoli nam na to czas to ważne jest abyśmy przestrzelali precyzyjniej skrajne dystanse tj. 7,0 - 12 metr i 38 - 42 metr gdyż na nich trajektoria lotu śrutu przebiega  dość „ostro” i warto znać jej dokładny przebieg.

Czytaj więcej...

Postawy strzeleckie czołowych zawodników HFT

postawy

Tegoroczny Puchar Zimowy jeszcze się nie zakończył a już dostarczył uczestnikom wielu emocji. Praktycznie każda eliminacja kończyła się dogrywką o najwyższe miejsca na podium. Dogrywki są wyjątkowymi momentami nie tylko dla biorących w nich udział zawodników ale i dla obserwatorów , którzy właśnie podczas dogrywek mogą podpatrzeć   „w akcji” najlepszych.  W czasie  zawodów na rozciągniętym niejednokrotnie na dużej przestrzeni torze jest praktycznie niemożliwe.

Czytaj więcej...

Krzysztof Wietrzykowski - wywiad z Mistrzem Polski Silhouette karabin 2014

KrzysztofW1

W dniach 20 – 22 czerwca 2014 roku w miejscowości Białobrzegi / Rynia podczas tegorocznych Mistrzostw Polski w strzelectwie terenowym Krzysztof Wietrzykowski wywalczył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii Sylwetki ( karabin ) wpisując się na stałe do grona najlepszych polskich strzelców silhouette.

Czytaj więcej...

Rudy Goldslade - najmłodszy w historii Mistrz Świata HFT

Strzelectwoterenowe.pl:
W pierwszej kolejności chciałbym złożyć Ci gratulacje za zdobycie tytułu Mistrza Świata HFT 2014. Twój wynik zasługuje na tym większe uznanie , że wciąż jesteś juniorem. Zostałeś więc najmłodszym w historii Mistrzem Świata HFT!
Jak świętowałeś swoje zwycięstwo?
Rudy Goldslade:
Po zawodach poszedłem na kolację z bratem Harrym i moja mamą.
ST:
Jak oceniasz tegoroczne tory Mistrzostw Świata. Który według Ciebie był trudniejszy?
Rudy Goldslade:
Myślę, że oba tory były bardzo dobrze zaplanowane z bardzo interesującymi lokalizacjami celów i  pułapkami odległościowymi. Widać , że w oba tory organizatorzy włożyli dużo wysiłku.  Myślę, że Alpha był bardziej zdradliwy z uwagi na  linię strzelania biegnącą po okręgu przez co każdy cel wymagał kompletnie innego punktu celowania w kontekście poprawek na wiatr.
ST:
Który cel w Twojej opinii był najtrudniejszym celem Mistrzostw?
Rudy Goldslade:
Wszystkie trzy cele z postawy stojącej na torze Alpha z powodu wiatru poruszającego zawodnikiem i wpływającego również na cel.
ST:
Od kiedy interesujesz się strzelectwem?
Rudy Goldslade:
Rozpocząłem strzelanie dwa lata temu po zabawie pistoletem z przyjaciółmi w ogrodzie a potem odwiedziłem klub z ich S400.
ST:
Jakiego celownika używasz do HFT, jak ustawiasz AO i powiększenie. Jak masz wyzerowany karabinek?
Rudy Goldslade:
Używam Walthera LG 300 Dominator z Hawke 3-12x50. Parallax'ę ustawioną mam na 33 yard a „zero” na 30 yard.
ST:
Jaki byłby według Ciebie idealny zestaw do HFT?
Rudy Goldslade:
Oczywiście bardzo podoba mi się mój zestaw , ale myślę o czymś co naprawdę pasowałoby idealnie i z czym czułbym się komfortowo.  Mam to szczęście , że w moim klubie OAKS  mam do dyspozycji i do wypróbowania różne karabinki.  Celownik powinien mieć  mnóstwo punktów na siatce do brania poprawek , dobrą przejrzystość i mały błąd parallax'y.
ST:
Jakiej amunicji używasz i jak ją przygotowujesz?
Rudy Goldslade:
Zawsze strzelam z AA diablo field 4.52mm  prosto z puszki.
ST:
Jak przygotowujesz się do zawodów i jak wygląda Twój trening? Czy uprawiasz jakieś inne sporty strzeleckie?
Rudy Goldslade:
Posiadam shotgun'a i trochę strzelam do rzutek.  Po ostatnich Mistrzostwach Świata strzelałem w klubie co najmniej raz w tygodniu plus  zawody praktycznie w każdy weekend.
Rzadko ćwiczyłem strzelania z postawy stojącej ale chyba muszę zacząć po „zerze” na tegorocznych mistrzostwach.
ST:
Jak oceniasz dystans do celu - na oko, poprzez nieostrość czy domierzasz HZ siatką celowniczą?
Rudy Goldslade:
Dystans oceniam na oko  i  poprzez domierzanie dla potwierdzenia.
ST:
Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?
Rudy Goldslade:
Zamierzam dalej brać udział w cotygodniowych zawodach w moim klubie oraz do października w UK Natoionals.

Podkategorie

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %