• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

Wywiad z Mistrzem Świata HFT 2018

DSC 9016W dniach 4-5 sierpnia 2018 roku w czeskich Chotlicach rozegrano Mistrzostwa Świata HFT organizacji WHFTO.
Imprezę zdominowali polscy zawodnicy osiągając historyczne sukcesy.

Zwycięzcą kategorii OPEN i tym samym zdobywcą tytułu Mistrza Świata został Jacek Kostowski.

Doskonały wynik wywalczyła również nasza reprezentacja zostając najlepszą drużyną świata.
W niedługim czasie po zdobyciu swojego pierwszego tytułu Mistrza Świata w HFT Jacek Kostowski udzielił nam wyjątkowego wywiadu, w którym zgodził się opowiedzieć nam o swoim sukcesie, sprzęcie i pasji strzeleckiej.

 

Strzelectwoterenowe.pl: Na wstępie chciałbym pogratulować wspaniałego wyniku i zdobycia tytułu Mistrza Świata. Od lat polscy zawodnicy zajmują miejsca w ścisłej czołówce światowego HFT ale dopiero Tobie udało się sięgnąć po to najwyższe trofeum. W poprzedzających Mistrzostwa Świata eliminacjach polskiego Pucharu PFTA sygnalizowałeś już wysokimi wynikami dobrą formę strzelecką ale czy przystępując do najważniejszych zawodów w sezonie czułeś że jest to poziom mistrzowski czy raczej ostateczny wynik był dla Ciebie zaskoczeniem?

Jacek Kostowski: Przystępując do Pucharu PFTA, chciałem sklasyfikować się w pierwszej dziesiątce. Udało mi się zakwalifikować do Reprezentacji Polski na MŚ 2018. Było to dla mnie zaskoczeniem i ogromnym wyróżnieniem. Co do poziomu mistrzowskiego, niczego takiego nie odczuwałem.

Strzelectwoterenowe.pl: Jak zaczęła się Twoja przygoda ze strzelectwem terenowym?

Jacek Kostowski: Jakieś cztery lata temu kupiłem z ogłoszenia pierwszy karabinek PCP. Był to AirArms S410. Szukając informacji na jego temat w internecie trafiłem na Wielkopolską Sekcję Strzelectwa Terenowego. Potem były pierwsze zawody, pogoń za „króliczkiem” i tak się to zaczęło.

Strzelectwoterenowe.pl: Jak oceniasz tegoroczne tory strzeleckie Mistrzostw Świat i które cele były dla Ciebie najtrudniejsze?

 

Jacek Kostowski: Trochę czasu już minęło i nie pamiętam, ale największą satysfakcję miałem z trafienia dalekich celów, w 

górę – pozycja stojąca na Alpha i Bravo. Pamiętam, że pierwsze stanowiska na Alpha (bo od tego toru zaczynałem)

wprowadziły u mnie trochę zamieszania. Myślałem, że KZ-tki są na większych dystansach niż mówi regulamin. Ale chodziło o

to, że praktycznie nie było KZ-tek 40. Ale w końcu załapałem typ toru. Według mnie oba tory były podobne, z tym że pogoda

każdego dnia była różna.


Strzelectwoterenowe.pl:
Naszych czytelników zawsze interesują parametry i ustawienia sprzętowe. Czy możesz zdradzić jak masz ustawione AO, na jakim powiększeniu strzelasz, na jakim dystansie masz wyzerowany karabinek i jakiego używasz śrutu?

Jacek Kostowski: AO miałem ustawione na 25m, powiększenie x10. Zero ustawiam ok. 30m. Śrut JSB exact.

Strzelectwoterenowe.pl: Czy w jakiś specjalny sposób przygotowujesz śrut przed zawodami.

Jacek Kostowski: Nic szczególnego, staram się zawsze mieć go pogrupowanego wagowo. Czasami go myje, smaruje.

Strzelectwoterenowe.pl: Najważniejsze pytanie w HFT. Jak oceniasz dystans do celu - na oko, poprzez nieostrość czy domierzasz HZ siatką celowniczą? Może stosujesz inna metodę?

Jacek Kostowski: Używam Vipera Vortexa, więc po ostrości ja nie jestem w stanie ocenić odległości. Oceniam ją na oko a następnie staram się domierzyć cel siatką celowniczą.

Strzelectwoterenowe.pl: Jak wygląda Twój trening strzelecki, jak często trenujesz i czy do Mistrzostw Świata przygotowywałeś się w specjalny sposób?

Jacek Kostowski: W okolicy mego miejsca zamieszkania mam kilka miejsc gdzie udaje się na strzelanie. Są to tereny w lesie i po małej żwirowni. Generalnie przed zawodami staram się sprawdzić karabinek, zero, prędkość itp. Jak jest czas to i strzelanie w terenie. Przed MŚ średnio co drugi dzień i więcej kładłem nacisk na pozycję stojącą. Dwa dni przed zawodami naderwałem wiązadła prawej stopy. Nie byłem w stanie przyjąć pozycji klęczącej z jakiej zawsze strzelam.

Strzelectwoterenowe.pl: Po pierwszym dniu Mistrzostw miałeś jeden z najwyższych wyników. Drugiego dnia strzeliłeś jeszcze lepiej a na torze musiały docierać do Ciebie informacje o wynikach konkurentów. Jak radzisz sobie z presją podczas zawodów kiedy dochodzi się do momentu, w którym pojedynczy strzał może rzutować na zdobycie tytułu Mistrza Świata. Czy ta świadomość pomagała czy raczej utrudniała koncentrację i skuteczność?

Jacek Kostowski: Na MŚ jechałem z presją reprezentanta. Chciałem aby mój wynik był pomocny w drużynowej klasyfikacji. Byłem zestresowany, koledzy z którymi jechałem mogą to potwierdzić. Stres powiększył się jak na miejscu okazało się, że jestem w grupie z Richardem Woods’em. Po pierwszym dniu jak poznałem swój wynik, czyli osiągnąłem swój cel, odczułem ulgę. Potem dotarło do mnie, że mam szansę na podium ( trzecie miejsce ). Starałem się o tym nie myśleć, nie podpytywałem się o wyniki innych. Starałem się wyłącznie koncentrować na kolejnym celu.

Strzelectwoterenowe.pl: Na co według Ciebie należy kłaść największy nacisk aby osiągać wysokie wyniki w strzelectwie terenowym. Czy doskonalenie umiejętności strzeleckich, trening oceny odległości, przygotowanie mentalne czy może wreszcie sprzęt odgrywa najważniejszą rolę.

Jacek Kostowski: Pierwsze sformułowanie jakie mi przychodzi to: „co w głowie to na tarczy”. Sprzęt musi być dobry. Trzeba być nim ostrzelanym. Znać jego możliwości, jego kaprysy. A co za tym idzie trzeba strzelać. Jest mnóstwo drobnych rzeczy, które składają się na wynik. Trzeba szukać, ćwiczyć jak je ułożyć w całość.

Strzelectwoterenowe.pl: Jakie masz palny na najbliższą przyszłość związane ze strzelectwem? Może myślisz o zmianach sprzętowych chyba że Twój zestaw strzelecki na tym etapie jest skonfigurowany w sposób już optymalny.

Jacek Kostowski: W Steyerze osadę robiłem sam, system był rozbierany wielokrotnie. Lufa - z kolegą kupiliśmy surówki i sami je dorabialiśmy do systemu. Mam jeszcze Evo, którego osada, wyważenie chyba bardziej mi odpowiada, ale też wymagałby paru zabiegów. Co do planów, to HFT w tym roku potraktuje okazjonalnie – czysto rekreacyjnie. Obecnie kończę staż na myśliwego, przede mną kurs, egzaminy.

Strzelectwoterenowe.pl: Serdecznie dziękuję i życzę dalszych sukcesów!

DSC 9066

Mistrzowie Świata HFT 2018. Grzegorz Mazur, Janusz Pelucha, Rafał Zych, Jacek Kostowski, Tomasz Cielepak, Dariusz Kida.

YouTube Video

  • Najnowsze artykuły
  • Popularne artykuły
Silhouette

Silhouette

2013-02-24 19:15:57

Hunter Field Target

Hunter Field Target

2013-02-24 19:07:59

Field Target

Field Target

2013-02-24 18:36:56

Metody określania odległości w HFT

Metody określania odległości w HFT

2020-02-11 23:00:00

Partnerzy

Field Target

ft miniField target (FT) – konkurencja, której zasady zostały najwcześniej określone. Polega na strzelaniu z karabinka pneumatycznego co celów, w których strefa trafienia (KZ) ma wielkość od 15 do 40 mm. Cele umieszczone są na dystansie od 8 do 50 metrów.  [ więcej ]

Hunter Field Target

hft poprawiony miniHunter field target (HFT) – konkurencja, której zasady opracowano trochę później niż FT. Głównym zamysłem tej konkurencji jest wprowadzenie zasad bardziej zbliżonych do tych, które spotyka się podczas polowań. [ więcej ]

Silhouette

sylwetki miniSilhouette (z ang. sylwetki) to nic innego jak wycięte z kilkumilimetrowej, stalowej blachy sylwetki zwierząt: kurczak, dzik, indyk i muflon, ustawione na podwyższeniu (półce), na określonych odległościach. Jedynym zadaniem strzelca jest trafić jednym strzałem każdą sylwetkę strącając ją z półki. [ więcej ]

Popular News

TARGI IWA 2013

TARGI IWA 2013

2013-03-05 08:33:59

Odznaka strzelecka PFTA

Odznaka strzelecka PFTA

2013-03-06 01:19:51

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

Mistrzostwa Świata HFT 2015 - podział ...

2015-01-30 19:24:24

Odszedł Andrzej Skiba

Odszedł Andrzej Skiba

2013-11-06 17:56:33

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Style Setting

Fonts

Layouts

Direction

Template Widths

px  %

px  %