Delta Stryker HD 1-10x28 SDOG-1
- Utworzono: sobota, 23, marzec 2024 16:32
Czym mniejsza średnica soczewki obiektywu, tym celownik teoretycznie będzie charakteryzował się większą głębią ostrości.
Dlatego lunety LPVO są tak poszukiwane przez zawodników HFT.
Ale typowy LPVO, to celownik z przeznaczeniem do strzelania dynamicznego i na średnie dystanse z broni palnej, ze stałą paralaksą ustawioną najczęściej na 75 lub 100 metrów.
W pneumatycznym strzelectwie terenowym, szczególnie do konkurencji HFT, niezbędna jest natomiast możliwość ustawienia ostrości obrazu na dystansie w okolicach 20-25 metra, tak aby głębią ostrości pokryć jak największy zakres toru.
W środowisku strzeleckim jest coraz głośniej o nowym celowniku polskiej firmy Delta Optical, który ze swoim modelem Stryker HD 1-10x28 SDOG-1, kilka miesięcy temu, dołączył do grona w pełni funkcjonalnych LPVO, z regulacją paralaksy i taktyczną siatką w pierwszym planie (FFP).
Co warto podkreślić celownik w całości wyprodukowany jest w Japonii.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak nowy Stryker sprawdzi się w pneumatycznym strzelectwie terenowym.
Zatem, niejako przy okazji przesyłki nagród jakie Delta Optical przekazała na krakowski finał Zimowej ligi PRS, do transportu dodano jeszcze jedno, niewielkie, niebieskie pudełko.
Pudełko jest niewielkie bo i sam Stryker to typowy, kompaktowy LPVO.
Całkowita długość celownika to 250mm, wysokość bębnów regulacji pionowej i poziomej to 15,5mm, a waga wynosi 625g.
Delta robi dobre pierwsze wrażenie. Posiada klasyczną linię, czarny, matowy tubus 34mm i niskie, taktyczne bębny regulacyjne z wyraźnymi białymi oznaczeniami.
Bębny regulacji pionowej i poziomej pracują z przesunięciem wynoszącym 1klik =0,1 MRAD.
Konstrukcja i mechanika wież jest na pewno jedną z zalet Stryker'a.
Bębny pracują z dobrze wyczuwalnymi, wyraźnymi klikami, a dodatkowo przez właściwie dobraną średnicę i ryflowanie operowanie nimi zapewnia powtarzalność i precyzję na najwyższym poziomie.
Celownik posiada blokadę bębnów, ale w przypadku Delty odbywa się to poprzez podniesienie i obniżenie dodatkowego pierścienia znajdującego się na obwodzie wież, nie zaś całych wież - jak u większości konstrukcji.
Zgodnie z danymi producenta zakres pionowej regulacji to 29 MRAD, a poziomej 23 MRAD.
Jednak w rzeczywistości do dyspozycji mamy wartość praktycznie dwukrotnie większą.
Czego brakuje mi w Delcie to identyfikator obrotu bębna regulacji elewacji.
Takie oznaczenie jest bardzo przydatne dla osób biorących poprawki na wieżach, a nie na siatce i w różnej formie celowniki konkurencyjne posiadają taką cechę.
Po lewej stronie tubusu znajduje się bęben regulacji paralaksy i podświetlenia.
Szczególnie regulacja paralaksy jest dla strzelców pneumatycznych bardzo istotna, bo daje możliwość zastosowania Delty do strzelań precyzyjnych na bliskie dystanse.
Regulację paralaksy mamy dostępną w zakresie od 10m do nieskończoności.
Bęben pracuje z dobrym, dużym oporem, co zabezpiecza przed przypadkową zmianą ustawienia.
Jest też ciekawostka – w momencie przechodzenia bębnem SF przez pozycję 100m mamy delikatne klikniecie.
Można zatem operować bez patrzenia, a celownik sam da nam znać, kiedy będziemy na pierwszej setce.
Zewnętrzne, względem regulacji paralaksy, jest jeszcze pokrętło regulacji intensywności podświetlenia siatki celowniczej.
Strzelec ma do dyspozycji 10 stopni regulacji natężenia, z trybem „OFF”, pomiędzy poszczególnymi poziomami.
Regulacja korekcji wzroku na okularze działa bardzo dobrze, natomiast pierścień regulacji powiększenia, jak dla mnie, mógłby pracować nawet z nieco większym oporem.
Mała średnica obiektywu gwarantuje tak cenną dla strzelców HFT głębię ostrości, ale dopuszcza mniej światła, przez co obraz w celowniku będzie teoretycznie ciemniejszy.
Ale konstrukcja Delta Stryker, osadzona na tubusie 34mm, z obiektywem 28mm i z soczewkami ED (Extra-Low Dispersion), zapewnia naprawdę doskonały jasny obraz nieodbiegający od celowników wyposażonych w znacznie większe obiektywy.
Jestem przekonany, że cele ustawione nawet w bardzo ciemnych i zacienionych miejscach, będą dla strzelca dobrze widoczne, jak i złe warunki pogodowe, czy nawet pierwsze momenty zapadającego zmroku nie będą przeszkodą do namierzenia i skutecznego ostrzelania celu.
Z parametrami optycznymi łączy się również zagadnienie głębi ostrości i błędu paralaksy.
Dla zawodników HFT są to kluczowe cechy, bo jak wiadomo, cały tor musimy przejść bez zmiany ustawień optyki, bez względu czy cel znajduje się na bliskim, czy na dalekim dystansie.
Z ustawieniem paralaksy na 25 metr Delta zapewnia strzelcowi możliwość, tak ważnej w HFT, analizy śladów strzałów naszych poprzedników na celach z końca dystansu (40-42 metr), jak i komfortowe strzelanie do figurek ustawionych w odległości do 12 metrów od stanowiska.
Cele najbliższe, szczególnie w zakresie 7,0-9,0 metra są rzecz jasna mocno rozmyte, ale do powtarzalnego trafienia dzięki relatywnie niedużemu błędowi paralaksy.
Oczywiście indywidualne ustawienie korekcji wzroku, lub redukcja stopnia powiększenia, może zmienić charakterystykę głębi ostrości zgodnie z preferencjami zawodnika.
Możemy też minimalnie zejść z powiększeniem, na x9 czy x9,5, zyskując dodatkowe metry głębi ostrości, a jednocześnie zachowując stałe poprawki.
Zalety siatki FFP, w którą wyposażono Deltę są niezaprzeczalne.
Jak na razie, Stryker HD 1-10x28, dostępny jest w jednej konfiguracji i z jedną siatką w pierwszym planie (FFP) oznaczoną jako SDOG-1.
Siatka wyskalowana jest w MRAD i posiada punkty referencyjne na osi pionowej co 0,5 MRAD.
Grubość siatki na największym powiększeniu wynosi 0,06 MRAD.
W swojej centralnej części siatka Delty posiada mniej więcej klasyczny, taktyczny obraz, jak i w tym zakresie (do znacznika 2,5 MRAD) krzyż jest podświetlany.
To w zupełności wystarczy, bo na torze HFT będziemy z zasady używać maksymalnie do 1,5 MRAD na dalekich celach i do mniej więcej 2,5 MRAD na celach bliskich – oczywiście przebieg trajektorii zależy od prędkości początkowej, BC amunicji i wysokości montażu.
Całą siatkę opracowano w formie Christmas tree, więc strzelec ma również do dyspozycji punkty (dot'y) w rozstawie co 1,0MRAD do poprawek wiatrowych.
W zasadzie do HFT nic więcej nie jest nam potrzebne, ale w związku z faktem, że celownik był projektowany jako konstrukcja o wielofunkcyjnym przeznaczeniu (do strzelań dynamicznych jak i precyzyjnych) siatka oferuje znacznie większą funkcjonalność, łącznie z dalmierzem stadiametrycznym poniżej krzyża.
My jednak, z oczywistych względów, do domierzania niewielkich celów w HFT, będziemy używać podziałki na siatce wyskalowanej w MRAD.
W naszym kraju coraz większą popularność zdobywa pneumatyczny PRS z celami na dystansie do 100m.
Również do tej konkurencji strzeleckiej Delta sprawdzi się doskonale. Sam używam do PRS celownika z powiększeniem x10 i jest ono w zupełności wystarczające do skutecznego przejścia PRS'owego toru.
Dodatkowo przez świetną mechanikę wież zawodnik może wybrać zarówno stosowanie poprawek na siatce, jak i pracę na bębnie regulacji pionowej, zachowując pewność i precyzję wprowadzanych korekt, a regulacja paralaksy gwarantuje ostrą widoczność celu na każdym dystansie.
Podstawowe parametry techniczne Delta Stryker 1-10x28:
Zakres powiększenia: 1-10x
Pole widzenia na 100m: 3,9m
Odstęp od oka: 83mm-99mm
Regulacja paralaksy: 10m – ∞
Siatka celownicza: SDOG-1
Długość: 250mm
Waga: 625g
Średnica tubusu: 34mm
Średnica soczewki obiektywu: 28mm
W zestawie otrzymujemy osłony ochronne na szkła, baterię i dźwignię zmiany powiększenia.
Gwarancja: 120 miesięcy.
Podsumowanie:
Generalnie Delta Stryker 1-10x28 to konstrukcja o najwyższej funkcjonalności i bezkompromisowych rozwiązaniach technicznych.
Strzelec otrzymuje celownik bardzo dobry optycznie, doskonały mechanicznie i posiadający taktyczną, podświetlaną siatkę w pierwszym planie wyskalowaną w MRAD.
Co ważne, wyposażenie w regulację paralaksy zdecydowanie poprawia komfort strzelania i powiększa zakres dyscyplin strzeleckich, w których Delta Stryker może mieć zastosowanie.
©strzelectwoterenowe.pl
YouTube Video
-
Najnowsze artykuły
-
Popularne artykuły
Joomla gallery by joomlashine.com
Who's Online
Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.
Partnerzy